Ondra Vetchý díky slibu přijel jen na otočku

Ondra Vetchý díky slibu přijel jen na otočku
Foto: Jakub Hněvkovský  /  Ondřej s Hynkem Bočanem nejprve odpovídali na otázky České televize, posléze divákům v Buchlovicím.
Uherské Hradiště Společnost 30 / 07 / 2019

Vím, kdo jsem, a chci jednat podle toho, jak to cítím

Na projekci pohádky S čerty nejsou žerty a setkání s režisérem Hynkem Bočanem a oblíbeným hercem Ondřejem Vetchým do buchlovického zámku dorazilo mnoho diváků. Naprosto pohodová pohádková beseda vedená Jaroslavem Sedláčkem prozradila zajímavosti ze zákulisí natáčení pohádky a hlavně ukázala vtip i moudrost osmdesátiletého Hynka Bočana a charisma Ondřeje Vetchého. Ten, kdo o Ondrovi Vetchém prohlašuje, že je arogantní člověk, by se mu měl stokrát omluvit. Do Buchlovic totiž přijel galantní, slušný, vzdělaný, zdvořilý a citlivý muž, který neskrýval pokoru a uznání ke svým kolegům z divadelní i filmové branže. S velkou laskavostí přistupoval i k divákům, se kterými se fotil a podepisoval a podepisoval...

Pro vás, čtenáře DOBRÉHO DNE, si našel chvilku na exkluzivní povídání. Je o to vzácnější, protože přijel z Prahy opravdu jen na otočku, kvůli slíbené besedě.

S programovou ředitelkou filmovky Ivou Hejlíčkovou jste dlouhá léta přátelé - jak se jí v kolizi vašich termínů nakonec podařilo vás sem dostat?

Kvůli Ivě, Jardovi Sedláčkovi a hlavně Hynkovi Bočanovi, kterého mám opravdu strašně rád, jsem nemohl odmítnout. Jenže zítra odjíždím s rodinou na plánovanou dovolenou - ještě dnes musím vyzvednout děti z tábora, odevzdat psa Bíbu na hlídání, vyměnit valuty, přijet v pořádku do Prahy a to už je skoro deset večer! Nevím, jak to všechno stihnu, ale jsem hrozně rád, že jsem tady byl...

Jste uctivý, galantní člověk, což se dnes už moc nevidí. Je to ve vás, nebo jste tak byl vychován?Mně to přijde normativní povinnost chovat se uctivě ke všem. A když někam přijdu, snažím se zkultivovat prostor, ve kterém se nacházím. Denně mně sto lidí říká, co bych měl dělat, ale já se snažím být sám sebou. Pro mě má jediný význam udržet si svoji integritu a to radím všem okolo - aby každý zůstal sám sebou.

Závodně jste dělal plavání, judo a atletiku. Díky udržované muskulatuře vypadáte jako tvrďák, ale máte velmi citlivou a krásnou duši - proč se o vás říká, že jste bručoun...

To o mně říkají lidé, kteří mě v žádném případě neznají. Vím, kdo jsem, a chci jednat podle toho, jak to cítím. Je pravda, že věci hodně prožívám.   

Díky tomu, že jsem sportoval na vyšší úrovni, svaly dostaly slušný základ, a proto mi stačí se jen udržovat. Přiznávám však, že mi bylo naděleno po tátovi i geneticky, ale sport opravdu miluji a pomáhá mi čistit si hlavu.

Velmi mně imponuje, že se snažíte jít sociálním i ekologickým příkladem společnosti..

Když jste tak nastavený, je to pro vás přirozené a považuji za naprosto samozřejmé chovat se ekologicky, spravedlivě a pozitivně. Nestydím se ohnout pro papírek, který leží na zemi.

Jste tátou tří dětí - daří se vám do dětí vkládat vaše životní odhodlání?

Děti jsou pro mě úplně nejvíc. S nimi jsem opravdu sám sebou nehledě na to, kde právě jsem. Snažím se jim být příkladem a dobrým tátou.

Nemáte někdy problém, že nedokážete přejít nespravedlnost a za každou cenu se proti ní snažíte bojovat?

Způsobilo mi to v životě strašně moc problémů. Vycházím však z předpokladů, že každý má naložíno tolik, kolik unese... A když bych se zpronevěřil sám sobě a svému přesvědčení, ublížil bych si mnohem více než tím, že jsem sám sebou.

Sport vás provází celým životem. Je pravda, že jste byl schopen začutat si na plácku i s cizími lidmi?

(smích) Bylo období, kdy jsem v autě vozil věci na fotbal, volejbal a když jsem jel Prahou a viděl někoho hrát, zastavil jsem a slušně se zeptal, jestli se nemůžu přidat.

Myslíte, že sportovce, kteří se řídí pravidlem fair play, může sport formovat?

Odvaha, vytrvalost, podpora druhého, týmová práce a přidat, i když to bolí, jsou vlastnosti, které díky sportu pomáhají férově řešit mnohé životní situace a dělat člověka lepším.

Na filmovku vás doprovází irská teriérka Bíba. Je to nástupce po milované kokršpanělce Barče, která se objevila v Tmavomodrém světě i Koljovi?

Ano, Bíba je současným členem naší rodiny. Miluji ji stejně jako Barču, ale Barča pro mě byla něčím mimořádným. Dokázala mě formovat, hrozně moc jsem se od ní naučil, včetně bezpodmínečné lásky, kterou vám dají jen rodiče a rodina...

Podle čeho si vybíráte projekty, kterých se účastníte?

Na každém projektu mi velmi záleží a hodně jej prožívám. Kritéria výběru jsou trochu jiná než dříve, protože dnes rozhodují o tom, jestli do toho půjdu, konkrétní lidé, tzn. režiséři, filmový štáb, autoři, kulturní i sportovní pořadatelé, přátelé a kamarádi...

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace