Otec stárek přiletěl až z Alžíru

Otec stárek přiletěl až z Alžíru
Foto: pri
Sušice Společnost 08 / 09 / 2011

Ke konání hodů dopomohlo i zázračné uzdravení starší stárky

Hodové veselí Sušičanům doslova přirostlo k srdci a po delší odmlce se jej nemohou nabažit. Podruhé v novodobé historii vyšla celá obec, aby se podívala k rodinám stárků, které vypravily svoje děti. Nejprve k Řimákům, kde si chasa vyzvedla sourozence Vojtěcha a Ondru, a pak ke Křivánkům, odkud vycházely sestry Darina a Michaela.
Míša už loni říkala, že by ráda šla za stárku, odpověděla Pavlína Křivánková, maminka stárek, na otázku, zda uvažovali, že by právě do jejich domu měla chasa dorazit. Tomu, že to bude hned dvakrát, dopomohlo přemlouvání a také fakt, že si rodiče podle svých vlastních slov chtěli vše odbýt najednou. Hodování nám cizí není, před dvaceti lety jsme spolu s ženou byli za stárky v Huštěnovicích, podotkl Pavel Křivánek, na kterého jeho dcery posléze prozradily, že domů na hody přiletěl až z Alžíru, kde pracuje.
Co vede mladé, aby šli v kroji? Na hody v okolních dědinách chodím šestým rokem a když se u nás loni hody obnovily, tak jsme všichni nadšeně šli do chasy. Už loni jsem chtěla jít, ale to taťka nedostal dovolenou, tak se to posunulo, říká starší Michaela. Já jsem nechtěla jít, protože na sobě kroj mám teprve podruhé a moc toho neumím. I když chodíme na zkoušky, nebyla jsem si jistá, že to zvládnu, přiznala 16letá Darina, mladší stárka, která si hodování nakonec pochvalovala, ale jestli půjde někdy za starší stárku, to si prý bude muset rozmyslet. To já bych šla klidně znovu. Mě baví všechny kulturní tradice a moc si to užívám, rychle odpovídá na stejnou otázku Michaela.
Maminka stárků na to šla s odpovědí, jak prožívají letošní hody, krátce a od lesa. Kluci v kroji chodí pravidelně, ale stejně je to moc starostí.
Ke konání hodů dopomohl i zázrak. Ve středu Míša chytila hnisavou anginu a mysleli jsme, že ani nepůjde, ale doslova zázračně se uzdravila, prozradil Vojta, který na sebe práskl, že jít za mladšího stárka rozhodně neměl vůbec v plánu. Zprávu o tom, že půjdu za stárka, jsem se dozvěděl v Praze z Facebooku, ale nakonec jsme se domluvili. Starší Ondra sice jít chtěl, ale až za dva roky. Mám horečky a rýmu, ale jsem rád, že jdu. Je to prima, ale už se těším na neděli. Za sebou máme to nejhlavnější. Oficiality jsou za námi, čeká nás jen pásmo, uzavřel Ondra.
Večerní zábavu, na které hrála DH Boršičanka, okořenilo hodové pásmo, kterého nacvičilo čtrnáct párů. V neděli následovala obchůzka po obci.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace