Paničky se létečky hrdě pyšnily

Paničky se létečky hrdě pyšnily
Foto: archiv obce Drslavice
Drslavice Společnost 21 / 03 / 2013

Výzva drslavickým občanům: Přineste svou růžičku

Každý rok na Smrtnou neděli, což je dva týdny před Velikonocemi, se celé Drslavice rozezní dívčím i chlapeckým zpěvem - to děvčata nosí létečko a kluci Marka. Létečko, smrková větev nebo vršek malého smrčku, je ozdobené růžičkami a pentlemi z krepového papíru v co nejpestřejších barvách, popisuje Rostislav Mihel, starosta Drslavic, co nesla v krojích nastrojená děvčata, od těch nejmenších až po starší. Vše záleží na počasí. Když je zima, mají i šátky a vlňáky. Pokud je počasí příznivější, maminky je vypravují pouze v jupkách, popsal Mihel detailně styl oblékání.
Sraz děvčat je odpoledne u křížku u Hlubočky. Osmačky, kterým se říká „paničky“, mladší seřadí a společně obejdou celou vesnici. Následně se po skupinkách i s chlapci, kteří se přidají, rozběhnou po jednotlivých domech v obci, kde zpravidla dostávají za odrecitovanou básničku nejen cukrovinky, ale i drobné finanční dary.
Obecní úřad Drslavice ve snaze podpořit tuto krásnou tradici letos vypsal pro domácí soutěž O nejkrásnější růžičku nového létečka, která navazuje na loňskou soutěž pro chlapce O nejkrásnějšího Marka. Nejkrásnějšího Marka měli vloni možnost vybrat sami návštěvníci webových stránek obce Drslavice. Pro letošek jsme jmenovali 5člennou ženskou porotu, do které usednou místní pamětnice. Jsou to odbornice, které mohou odpovědně posoudit styl a krásu růžiček po několik desetiletí nazpět, dodal starosta a připomenul, že poslední možnost pro odevzdání soutěžního exponátu v kanceláři obecního úřadu je právě dnes do 17 hodin. Na první tři výherkyně čekají zajímavé ceny.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace