Pedagogičtí pracovníci si pomocí školy hrou vyzkoušeli tvorbu ornamentů
Foto: KM
V duchu pořekadla "kdo si hraje, nezlobí" se nesla přednáška o ornamentech, kterou ve Veselí nad Moravou uspořádal malíř Vladimír Šácha. Přednáška byla určena pro pedagogy a měla za cíl ukázat, jakými jednoduchými způsoby se dají ornamenty vytvářet, jaké lze použít techniky a jak ornamenty využít během výuky.
Účastníci se během tříhodinového programu dozvěděli, jak se malovaly ornamenty dříve v černé kuchyni, jak lze udělat jednoduše barvu na malování ornamentů z nerostu, mléka a vaječného bílku, nebo jak vytvářet jednoduché ornamenty pomocí písku či vody. Také si společně zahráli domino, jak jinak než s ornamentálními vzory.
"První část kurzu proběhla formou on-line přednášky. Během ní jsem se snažil účastníkům přiblížit historický vývoj malovaného lidového ornamentu, který na Slovácku sahá až na přelom 18. a 19. století. V následující tvořivé dílně jsem se zaměřil na předvedení výtvarných technik a didaktických her, které mohou učitelé využít během výuky na základních školách. Slovácký ornament je zajímavý nejen z výtvarného a estetického pohledu, ale může přispět také k vytváření vztahu k našemu regionu a jeho tradiční kultuře," dodal Šácha.
Ke druhé části přednášky byla pak přizvána Jitka Bartošová, která je také učitelkou, ale hlavně se vyšívání i kresbě ornamentů věnuje již několik let. Jitka se snažila účastníkům přednášky přiblížit, jak lze využít ornament v hodinách geometrie tak, aby to i samotné žáky zaujalo, a tím si z hodin geometrie odnesli více poznatků. "Když jsem studovala matematiku, tak jsem závěrečnou práci propojila s lidovými ornamenty. Vznikl soubor pracovních listů, které spojují lidové ornamenty a výšivky z různých oblastí s učivem geometrie. Pro děti je podle mě geometrie brána touto hravou formou daleko zajímavější a na druhou stranu se kromě rýsování i nevědomky učí poznávat lidové umění," objasnila svůj záměr druhá přednášející.