Perfect Days čeká premiéra nanečisto

Perfect Days čeká premiéra nanečisto
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Společnost 15 / 04 / 2021

V posledních týdnech herci Slováckého divadla i přes stále nepříznivou situaci intenzivně připravovali další inscenaci. Spolu se zkušeným režisérem Mikolášem Tycem nazkoušeli komedii Perfect Days. V tomto týdnu proběhnou generální zkoušky a interní premiéra.

„Za normálních okolností bychom se těšili, že spolu s diváky v sobotu prožijeme jedinečnou atmosféru divadelní premiéry. Bohužel, stejně jako v případě muzikálu Jesus Christ Superstar a pohádky Lichožrouti ji odehrajeme jen pro své kolegy. Tím zkoušení uzavřeme a komedie bude čekat na chvíli, kdy diváci budou moct přijít za námi do divadla,“ krčí rameny manažerka divadla Jitka Honsová.

O čem je komedie Perfect Days?

Barbara Marshallová má zdánlivě vše - kariéru, úspěch i peníze. Čím víc se však blíží zrádná čtyřicítka, tím víc vnímá, že jí něco chybí. Tím něčím podstatným je dítě. Manžela však má jen bývalého, bláznivá matka i kamarádka, která má doma sama dva puberťáky, ji od nápadu odrazují. Homosexuální kamarád Brendan není nadšený z představy, že by se o Barbs musel dělit. Jak se dá taková situace řešit? Stačí, když se náhle objeví na scéně krásný, výrazně mladší muž?

 „Barbs se prostě nevzdává a její touha poprat se se životem, její optimismus a víra v to, že se to přece všechno dá nějak vyřešit - to je tak nadějné a tak povzbuzující, že nám to i do téhle doby může dodat tolik potřebnou energii. Tahle hra dává naději, že se vše dá zvládnout, když si člověk udrží otevřené oči a otevřené srdce a neztratí nadhled,“ naznačuje Mikoláš Tyc, co diváci dostanou, když zajdou na Perfect Days do Slováckého divadla.

V komedii si zahrají Tereza Novotná, Irena Vacková, Jaroslava Tihelková, David Vaculík, Josef Kubáník a Pavel Šupina. Kostýmy, které ctí módu končících 90. let, vytvořila Aneta Grňáková, hudbu složil Robin Schenk. Autorem scény je Karel Čapek a dramaturgyní novinky Markéta Špetíková.

 2 otázky pro režiséra Mikoláše Tyce

Proč jste zvolil pro práci ve Slováckém divadle právě Perfect Days?

„Protože je to zábavná, ale především chytrá komedie. Jsou tam skvělé a sympatické postavy, krásné situace a hlavně příběh, který nejen pobaví, ale má v sobě i velikou lidskost. Věděl jsem už předtím, že je to docela známý titul, kdysi jsem viděl i moc povedenou inscenaci v Jihočeském divadle. Ale až když mi umělecký šéf Lukáš Kopecký a dramaturgyně Markéta Špetíková doporučili, ať si to přečtu s vizí inscenace ve Slováckém divadle, tak jsem objevil, jak ta hra noblesně a vtipně zobrazuje lidskou touhu po štěstí. A doufám, že se mi z toho podařilo udělat dobré divadlo opřené o skvělé herecké výkony.“

Jaká pro vás byla spolupráce s hradišťským souborem?

„Velice příjemná. Já mám rád herce a ctím jejich práci, takže jsem se pečlivě se všemi věnoval postavám a dialogům. Moc se mi líbí zdejší otevřenost k tvorbě a cit pro komedii. A v rámci tvorby jsme si vykládali řadu osobních zkušeností, takže i naše vlastní životní pravda se ve hře možná trošku odrazí. (smích) Pro mě to bylo krásné zkoušení, které sice zatím nemůžeme prezentovat, ale na setkání s diváky se moc těšíme.“

 Kdo je Mikoláš Tyc?

Vystudoval režii činoherního divadla na pražské DAMU

Absolvoval studijní pobyt v New Yorku zaměřený na herectví

V rámci projektu East-West spolupracoval s norskými a portugalskými studenty

Absolvent několika divadelních seminářů v Řecku a Berlíně

Ve Slováckém divadle pracuje už podruhé, poprvé režíroval v Uherském Hradišti v roce 2016 crazy muzikál Hra o pyžama

 Co řekli o Perfect Days

Tereza Novotná (Barbara Marshallová)

„Film režisérky Alice Nellis Perfect Days jsem nikdy neviděla, což je mi samotné záhadou. Protože většinou se na vše od ní těším, čekám nebo to časem doženu. Když jsem se dozvěděla, že bych měla v této romantické komedii hrát hlavní roli, už jsem se do toho ani nehnala, protože nechci, aby to mé zkoušení s režisérem Mikolášem Tycem nějak ovlivnilo. Má svou představu, kterou bychom měli naplnit bez ohledu na film.“

 Jaroslava Tihelková (Sadie Kirkwoodová, matka Barbary)

„Sadie. Vidím ji jako pečující, lehce praštěnou, občas nesnesitelnou, ale milující matku. Prostě když byly děti malé, lezly jí někdy na nervy. Dnes leze na nervy ona jim.“

 David Vaculík (Brendan Bolye, homosexuální kamarád Barbary)

„Na Perfect Days mě baví ta konverzační rovina, že je to celé založené na slovech. Je to tedy klasická konverzační komedie, která je jako žánr velice těžká a není snadné si s ní poradit. Režisér to musí mít hodně dobře vymyšlené, aby to fungovalo. Ta variabilita slov je to, co mě na tom baví, protože čeština skýtá krásné možnosti, a když je ta hra dobře přeložená, dá se každá věta říct různými způsoby a může vyznít desetkrát jinak.“

 Hru proslavil film Alice Nellis

Perfect Days - I ženy mají své dny. Tak se jmenuje český film Alice Nellis z roku 2011. Jeho předlohou se stala právě inscenace, kterou zkouší uherskohradišťští divadelníci. Do hlavních rolí Nellis obsadila známé herecké hvězdy: Ivanu Chýlkovou, Vojtu Kotka, Boba Klepla, Ondřeje Sokola, Zuzanu Bydžovskou nebo Zuzanu Kronerovou.

Divácky oblíbená komedie se dočkala několika nominací na filmovou cenu Český lev: Ivana Chýlková za hlavní ženský herecký výkon, Zuzana Bydžovská za vedlejší ženský herecký výkon, Ondřej Sokol za vedlejší mužský herecký výkon a Alice Nellis byla nominována za režii na cenu filmového portálu Kinobox.

 „Určitě zkusíme na skutečnou premiéru s diváky pozvat kolegy, kteří hráli hlavní role v populárním filmu Alice Nellis. Tedy Ivanu Chýlkovou, Vojtu Kotka nebo Boba Klepla. Hlavně si ale přejeme, abychom už konečně mohli začít hrát. Držíme nám i divákům palce, ať se ve zdraví dočkáme,“ přeje si manažerka divadla Jitka Honsová.

 Otázka pro filmovou představitelku Sadie Zuzanu Kronerovou

 Jaké dny jsou pro vás perfektní?

I když mám svou práci, divadelní i filmovou, velmi ráda, nejperfektnější jsou pro mne dny, kdy mám volno a kdy jsme všichni, tedy můj manžel i naše dvě dospělé děti Tereza a Adam, spolu a já jim něco dobrého navařím a upeču, vyprávíme si o všem možném, smějeme se spolu, a když mě ještě za moje kuchařské umění i pochválí, tak to jsem úplně v sedmém nebi.

Tagy článku

TOPlist