Po mši svaté zamířili rychle domů

Po mši svaté zamířili rychle domů
Foto: pri
Stříbrnice Společnost 13 / 11 / 2011

Slovácké hody s právem ve Stříbrnicích obyvatele neustále podněcují k podpoře této tradice. Trápí je však, tak jako většinu menších obcí, obsazení nejdůležitějších rolí, a to stárků. Letos tak po loňském úspěchu opět museli sáhnout ke skromnější variantě. Povolení od starosty tak přebíral pouze starší pár - sourozenci Marie a Marek Vorlíčkovi.
Je několik málo chvil po mši svaté, která hody odstartovala, a než zamířili do svého domova, kde si je vyzvedla třicetičlenná chasa s podporou lajblistů a dětí za doprovodu DH Nedakoňanka, si našli čas ke krátké zpovědi. Marie stihla prozradit, že se o jejich letošní účasti rozhodlo za pět minut dvanáct. Byli jsme poslední šance, protože nikdo nechtěl nebo nemohl jít. V kroji jsem chodila spíš v dětství, to mi byl brácha ještě pod ramena. Pak tu hody nebývaly a teprve dva roky nazpět jsem vyrazila do průvodu. Ta pozornost lidí okolo je trochu stresující, ale dá se to vydržet, popsala svůj pohled na dění kolem sebe.
Marek to bral pohodově. Co se týká krojů, o ty se postarali doma. Na mně zbylo zajištění výzdoby sálu a to nejpříjemnější, zapalování hodů. Co se týká zkoušení tanečků, bylo málo času, ale i tak večer zatančíme boršické, které nás učily sestry Veverkovy z Boršic, dodal o čtyři roky mladší Marek.
Největší radost prožívala maminka stárků. Děti by i chtěly, ale přeci jen je to pro rodiče finančně nákladné. Je to ovšem velká radost a pocta. Cítím to jako satisfakci, protože z jistých důvodů mi stárkování nebylo dopřáno, řekla Vladimíra Vorlíčková, která přiznala, že je vlastně ráda, že pomyslný Černý Petr na jejich rodinu vyšel.

TOPlist