Po třiceti letech bez búd

Po třiceti letech bez búd
Foto: pri
Vlčnov Společnost 30 / 05 / 2012

Kdybych si trochu zapřeháněl, tak by to znělo takto: Bez búd budeš! Doma zostaneš! Nic z toho není pravda. Rozhodně by se to však dobře vyjímalo v historkách o letošní Jízdě. I média by díky tomu možná vzbudila zásadnější pozornost, snad i do kronik by se to zapsalo. Kdo ví, jaké by to bylo.
Chtěla jsem to na něj veřejně bonznout už včera na slavnostním předávání kralování, když se ho ptali, co mně musel slíbit, když přišel s tím, že chce mít doma krále. Nemusel slibovat nic, chtěla jsem pouze, aby zůstal letos doma a nechodil večer do búd. Kapelu si tak pozval domů, prozradila šibalsky Zdenka Matušíková, maminka krále, na svého manžela.
Slovo dodržel, zůstal doma. Na návštěvu ale nepřišla pouze jedna kapela. No, bylo to náročné. Spát jsme šli ve dvě. Nikdo netušil, že přijde ranní nečekané překvapení. Ve čtyři ráno před domem začala hrát a zpívat partyja třiceti kamarádů. Rychle jsem je pozval domů, aby nevzbudili celou ulici, popisuje Jiří Matušík. Dal jsem jim hodinu a půl, aby se vyspali, a pak jsem je srazil z bidla a už se začalo hrát, dodává.
Bylo vidět, že to hlavy rodiny vnímají každý po svém. Je to něco nádherného. Nedá se to popsat, je to krása. Na nervozitu ani není čas. Jsme tak šíleně unavení. Klidná ale budu, až dojedou nazpět a Martin bude doma, vyjadřuje pocity radosti a zároveň i obav o svého chlapce.
Skrz dům dle skromných odhadů Jiřího mělo během dvou kritických hodin projít na dvě stě hostů. Přes folklor jsem známá postavička, takže kamarádů mám tolik, že kdybych zval všechny, tak se sem nevlezeme, říká v úzkém průchodu do dvora za neustálého věnování pozornosti všem, kteří ho přišli navštívit a pozdravit. Bylo vidět, že folklor udržuje tradice a současně sbližuje. Na pozvání přijeli i král Jakub Machálek z Kunovic a Přemysl Kuchař ze Skoronic.
V době, kdy se zdobil královský kůň Nero a venku se ulice Vinohradská začala zaplňovat a každý si hledal ideální místo, což nikomu stejně nepomohlo, Martin Matušík ještě pobíhal v teplákách a tričku. Nejsem zvyklý na takový rozruch. Je to zvláštní, vždycky je tu klid a pohoda, říká výřečný a sympatický smíšek. Ale je to taky dobré, rychle přidává. Od minulých králů dostal spoustu rad. Nemám mluvit, mám se dívat nahoru, smát se přiměřeně a zachovat spíš vážnou tvář, vyjmenovává Martin. Čas plyne, nervozita na nikom opravdu není znát. Král vychází z domu. Začíná jeho další veřejné vystoupení - oblékání a uzamčení úst růží. Davy fotografů jej obsypávájí a sledují každý jeho krok.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace