Podruhé v kroji a rovnou za stárka

Podruhé v kroji a rovnou za stárka
Foto: pri
Kněžpole Společnost 28 / 10 / 2010

Stárci si obešli dědinu, ale bydleli přes cestu

Kdo si myslel, že tento týden bude klid od hodování, ten se spletl. V Kněžpoli na hody nikdy nezapomínají, ale absolutně nepravidelné se zde objevují stárci. Po loňsku, kdy se nepodařilo sehnat žádné stárky, letos zajistili pouze jeden pár starších stárků, a to Martinu Žmolovou a Ondřeje Lapčíka.
Vše odstartovala mše svatá. Kroky chasy pak zamířily na průvod dědinou. První, pro kterého si přišli, byl samozřejmě stárek, který se přiznal, že šel dobrovolně tak napůl. Byl jsem rozhodnutý, že půjdu za stárka, kdyby se našla stárka, která by také šla. Martina se bez váhání přidala, a tak hodování Kněžpole neopustilo, prozrazuje Ondřej, který bez zaváhání přednesl svoji uvítací veršovanou řeč. Připravoval jsem se poctivě, ale nervozita stále fungovala. Nemám žádný tahák a čekají mě ještě dvě u stárky a pak u starosty, která je krátká, takže snad vše zvládnu, dodává stárek.
Po dvaceti minutách obchůzky dvaceti párů a kupy drobotiny s početným davem přihlížejících Ondra zaklepal na dveře nazdobené smrkovými větvičkami a krepovými růžičkami u své stárky. Verš odříkal opět bez zaváhání a za odměnu získal baranicu a právo.
Pocity prozradila i jeho stárka Martina Žmolová. Jsou takové smíšené, nervozita, všechno dohromady. Než vyjdu ven a odříkám říkání, ale potom už to bude parádní. Od hodů očekávám hlavně zábavu a radost z toho, že to můžeme uskutečnit a tradici udržet, i když jen s jedněmi stárky, říká Martina s jiskrou veselosti v oku. Přípravy byly náročné? A jak to rodina vše zvládla? Zvládli jsme to společnými silami. Taky jsem stárkování hodně dávno absolvovala a vím, že pro rodinu je to čest. Je to krásná tradice, na kterou by se nemělo zapomenout. Přijela sestra s vnoučaty, které jsme ani nečekali. Hody nás tak spojily vícekrát do roka. A ne, jak se říká, že rodina se potkává jenom na pohřbech, odpovídá maminka Martiny.
Hudbou podpořila hody DH Sadovanka, která hrála do tří, ale někteří domů dorazili až v šest.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace