Popovjánek, hvězda, která padá vzhůru

Popovjánek, hvězda, která padá vzhůru
Foto: pri
Popovice Společnost 09 / 05 / 2010

Je tomu už patnáct let, co v Popovicích začala zářit hvězda tanečního souboru Popovjánek. Sobotní setkání všech členů, kteří kdy souborem prošli, se uskutečnilo uplynulou sobotu. Vzpomínalo se na nezapomenutelné historky, promítaly se ukázky a nejstarší členové předali zakladatelce Jitce Novákové vzácný dar, který Popovjánek vynese na hvězdnou oblohu. Za několik dní, díky dárkovému certifikátu, bude totiž po souboru jedna hvězda na nebi pojmenována.
„Chtěla jsem, aby Popovjánek byl vždycky hvězda, ale že bude až tak vysoko, to jsem si nepomyslela. Tento dárek mě potěšil stejně jako básnička, kterou složili nynější členové - Jeden soubor znám, ráda do něho chodívám. Jmenuje se Popovjánek a je lepší než Kunovjánek, komentuje Jitka Nováková obdržený dárek a současně dodává, že nevyzývá k žádné rivalitě.
Přes folklor vyzkoušeli i country, historické nebo zábavné scénky. Zkoušky absolvují jedenkrát týdně a za poslední dva roky zaznamenali úbytek členů. „Když jsme soubor před 15 lety zakládali, tak na první zkoušku došlo 20 dětí, na druhou 60 a po desetiletí se udržel standard minimálně 40 dětí. Nikdy jsme neměli muziku a na začátku nám hráli pouze Kuba Tomala na housle a Vlastimil Turzík na harmoniku, zavzpomínala Nováková a komentovala neuskutečněný sen. „Nápad byl založit také dospěláckou skupinu, ale bez domácí muziky se to těžko dává dohromady. Důkazem, že aktivita v obci zanechala jisté stopy, je to, že spousta odrostenců z Popovjánku přešla do organizace SPOT Slunéčko, která pořádá většinu akcí v Popovicích.
Při promítání se všichni náramně bavili pohledem do historie. „Ohromné, tak bych chtěl vypadat i dnes a škoda, že nebylo nikde zaznamenáno, jak vypadala Jitka s dlouhými vlasy, abychom se nesmáli jen nám, reagoval Martin Jakšík na otázku, co říká na sebe jako desetiletého, a přidal, že za vše mohou holky.  „Pocházím z Podolí, ale do školy jsem chodil do Popovic. Protože děvčice neměly tanečníky, tak nás lákaly, ať chodíme, a už to bylo. To, že zažili spoustu legrace a několik vyražených zubů na Olšavě a že věk nedal zapomenout na žádnou recesi, dokázali, když během chvíle uspořádali pro ty menší autogramiádu známého Dj Lukaba.
Sobotní den volně přešel do nedělního vystoupení pro maminky a díky výročí vystoupila spolu s nejmladšími i původní zakládající sestava a se svou volnou disciplínou se představili Pat a Mat i finalisté Missis 2010 domácí Veronika a Dominik Šrámkovi.

Galerie

Popovjánek slavil 15 let

Popovjánek slavil 15 let

10 / 05 / 2010
TOPlist