Postup Slováků na mistrovství byl o velkém štěstí

Postup Slováků na mistrovství byl o velkém štěstí
Foto: sal
Uherské Hradiště Společnost 26 / 07 / 2010

Legendární televizní komentátor Karol Polák je stále v jednom kole

Mladším ročníkům při pohledu na plakát, který zval na besedu se slovenským televizním komentátorem Karolem Polákem, jeho jméno ani tvář asi nic neříkaly. Ti, co pamatují doby, kdy televizní přenosy měly svou atmosféru díky jeho nezaměnitelnému hlasu, v koutku duše zavzpomínali na jeho nejznámější sportovní přenosy. Za čtyřicet let jich bylo bezpočet. A přitom stačilo tak málo a místo sportovního komentátora jsme o něm mohli slýchat jako o operní či herecké hvězdě. V začátcích vysílání československé televize měl jako absolvent herecké školy už zajištěné angažmá ve druhém nejlepším divadle na Slovensku, v Martině. Tehdy dostal nabídku na výpomoc jako hlasatel televizních novin a za týden měl místo před kamerou jisté. Do divadla se již nikdy nevrátil.

Co se vám vybaví, když se řekne Slovácko?
Jako voják jsem byl členem vojenského uměleckého souboru v Bratislavě a hodně jsme jezdili po zájezdech. Vystupovali jsme na festivalu ve Starém Hrozenkově, v Uherském Hradišti, Strážnici a ve spoustě jiných moravských měst, takže mi vůbec není neznámé. Už jsem uvažoval i nad tím, že by se Slovensko mělo vlastně jmenovat Slovácko. Od slova Slovák mi víc sedí Slovácko než Slovensko.
K mnoha věcem, které se spojují se Slováckem, patří i víno a slivovice. Co máte raději?
Zajímavé je, že když jsem doma, dám si raději víno. Mám rád bílé suché. Ale pokud jsem na cestách, tak mně více lahodí štamprlička a pivečko k tomu. Už jsem nad tím přemýšlel, čím to je, a asi to bude tím, že mi žena doma tvrdé zakazuje. (smích)
Když odbočíme od vína k mikrofonu, nestýská se vám po práci komentátora v televizi? Už to bude dvacet let, co jste z televize odešel.
Vůbec se mi nestýská, neboť mám teď více práce, než když jsem dělal v televizi. Už jsem prošel nespočtem rádií a televizních stanic. Po mém odchodu se roznesla fáma, že mě vyhodili, ale to vůbec není pravda. V roce 1990 jsem dostal zajímavou nabídku od jedné sázkové kanceláře, na kterou jsem kývl, a z televize jsem ze dne na den odešel.
Momentálně už dva a půl roku pracuji pro košické rádio Hornet, jediné jak na Slovensku, tak v Česku, které se věnuje jen sportu a hudbě. Tady mám každou neděli tříhodinovou talkshow Návraty s Karolom Polákom, kam si zvu bývalé sportovce. Teď mi ještě přibyla televize Trenčín, kde mám každý čtvrtek hodinový pořad Hodina H a je samozřejmě o sportu. K tomu ještě bratislavské rádio Metropole, kde mám obdobný pořad. No a tento pořad, kdy jezdím po českých městech s one man show. Tohle je od září již dvacátý sedmý. Podnikové akce a sportovní výročí, kam mě zvou, abych moderoval, ani nepočítám. Můj diář je zkrátka plný.
V pátek jste v Uherském Hradišti, máte něco i v sobotu?
Cestou zpět jedu na Stupavu, kde budu moderovat fotbalový turnaj ambasád, které sídlí na Slovensku. A v neděli hurá do Košic.
V sobotu nad ránem začala zimní olympiáda, zbude vám vůbec čas ji sledovat?
Budu to muset nějak postíhat. Na zahájení asi vstávat nebudu (úsměv), ale hokej si určitě ujít nenechám a samozřejmě ani vystoupení slovenských sportovců. Ale moc šancí na úspěch nevidím. Snad jen biatlonistka Kuzminová a běžkyně na lyžích Procházková by se o medaili mohly pokusit.
A šance českých sportovců na medaile?
Určitě jsou větší než naše.
Když už jsme u sportu, tak Slovensko se zase probojovalo na mistrovství světa ve fotbale, což my Češi letos budeme sledovat zpovzdálí.
Měli jsme jedno obrovské štěstí. Trenér Weiss je doslova Boží muž. Na poslední chvíli jsme zachraňovali prohrané zápasy s Polskem, Českem. Třeba v Polsku se celý druhý poločas hrál v naší šestnáctce. Musíme se na to ale dívat s nadhledem, moc šancí jim v Africe nedávám. My nemáme ani jednoho hráče ve špičkovém klubu. Chybí nám kvalita. A domácí liga taky za moc nestojí.
Říkáte první liga, co vy na to, aby se hrála opět společná?
Užitek by to určitě mělo, ale jde o legislativu. Kdo bude hrát poháry, jenom vítěz, nebo nejlepší český a nejlepší slovenský klub? Zatím je to nedořešené.
Když odbočím k vaší one man show, co diváky nejvíce zajímá z vaší dlouhé a bohaté komentátorské činnosti?
Většinou humorné příběhy, přeřeky, průsery během přenosů a vše, o čem se nikde nemluvilo.
Původně jste měl být hercem, nelitoval jste svého rozhodnutí stát se sportovním komentátorem?
Ne, nikdy. Nejdřív jsem studoval operní zpěv a v rámci vysoké školy múzických umění mě převeleli do divadelní fakulty. Měl být ze mě první milovník. Mým spolužákem byl Oldo Hlaváček. Stát se reportérem mi bylo asi souzeno. Od malička jsem měl v ruce mikrofon. Bydleli jsme na ulici, kde sídlil rozhlas. Jednou jsme jako kluci hráli fotbal a došel pán a ptal se, jestli si nechceme vydělat nějakou korunu v rádiu. Dělali jsme nějaké trpaslíky, křičeli jsme, plakali a za to jsme dostali tři koruny honorář. A to jsem byl king, protože za korunu byla dvojitá porce zmrzliny, za dvě koruny jsem byl v kině. Postupně jsem chodil do rádia víc a víc. Když jsem začal studovat, tak jsem dělal v rádiu hlasatele, většinou na nočních službách. Potom se ozvala televize, a rázem bylo po divadelní kariéře.
Který z těch bezpočtu odmoderovaných přenosů se vám nejvíc vryl do paměti?
Většinou jsou to takové, ve kterých jsme dosáhli velkých úspěchů. Bělehrad 1976 a mistrovství Evropy ve fotbale a gól Antonína Panenky. Zisk titulu mistra světa v házené mužů 1967, vítězství hokejistů, triumf krasobruslaře Nepely či vítězství Slovanu Bratislava v Poháru vítězů pohárů.

Karol Polák má na svém kontě odmoderovaných dvanáct olympiád, osm mistrovství světa ve fotbale, čtrnáct mistrovství světa v hokeji, dvacet osm mistrovství světa v krasobruslení a stejný počet mistrovství Evropy. Všechny přímé přenosy se komentovaly přímo z místa děje. V loňském roce oslavil pětasedmdesáté narozeniny.

autor: RADEK SALAQUARDA

Galerie

Beseda s Karolem Polákem

Beseda s Karolem Polákem

12 / 02 / 2010
TOPlist