Právo leželo na půdě přes čtyřicet roků

Právo leželo na půdě přes čtyřicet roků
Foto: Nikol Kutálková
Sušice Společnost 06 / 09 / 2017

Po pěti letech měla obec konečně plnoprávné stárky

Hody v Sušicích byly obnoveny po 42 letech před sedmi lety, tedy v roce 2010.
„V šedesátém osmém byly tady hody naposled, byly dva páry stárků a já jsem byla mladší stárka. Nikdo se mě neptal, jestli chci nebo nechci jít za stárku, tatínek poručil a já jsem šla. Od té doby nám až do roku 2010 leželo právo na hůře. Tehdy ale hody vycházely na poslední víkend v září, až když jsme před sedmi lety hody obnovovali, jsme zjistili, že máme hody zasvěcené Panně Marii, tedy mariánské,“ vzpomíná Věra Šilcová
Každým rokem vycházeli stárci z hasičské zbrojnice, letos tomu bylo ale po pěti letech jinak. Jako praví stárci vyšli z domu rodičů stárka Jana Fojtáška.
„Když těch mladých do naší hodové chasy stále přibývá, tak jsme je chtěli nějakým způsobem vést a ukázat jim cestu a vlastně jim i za vše poděkovat. Je sice pravda, že když měsíce nacvičujeme a připravujeme, tak jsme všichni unavení a nechce se nám hody pořádat další rok, ale jak začne hodové veselí, tak si to všichni užíváme a vždycky se těšíme na ty další,“ uvedla čtyřiadvacetiletá Alena Vávrová z Buchlovic, která před sedmi lety hody obnovovala jako mladší stárka.
Po obchůzce obcí se hodové dění přesunulo na hřiště, kde se za doprovodu cimbálové muziky Buravy předvedla chasa se svým pásmem. Celý večer k tanci a poslechu hrála Boršičanka.

autor: Nikol Kutálková

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace