Právo nepatřilo stárkovi, bylo na střídačku

Právo nepatřilo stárkovi, bylo na střídačku
Foto: pri
Kněžpole Společnost 30 / 10 / 2009

Kněžpolští mezi sebou nenašli stárky, a tak se říjnové hodování muselo bez nich pro letošní rok obejít. Patnáct párů nejprve zašlo do místního kostelíka, kde slyšeli slovo, které nemá kázat, ale dává možnost rozšiřovat a propojovat si pohled na duchovní a světský rozměr života, které neodmyslitelně patří k sobě.
Chasa velmi rychle oželela fakt, že stárci chybí, a po posvěcení práva vyrazila k obchůzce po obci. „Stárci nejsou, protože se nikdo do toho nehrnul. Byli by mladší, ale nejsou starší, takže jsme usoudili, že dáme rok pauzu a příští rok se vše vrátí zase do normálu. Skoro jsme si už i zvykli, že stárky míváme obrok, vysvětluje David Hrabica důvod absence stárků.
V průvodu se objevilo také právo. Jako první v pořadí, než šlo z ruky do ruky, se ho ujali chasmistr Ondra Bílek a Klára Brázdilová. „Chasmistr, když jsou stárci, u nás vede průvod do kostela a vyvolává mladšího stárka. Letos může právo nést každý a vyzkoušet si tak, jaké to je být v čele průvodu. Možná to bude motivace pro mladší na příští rok, dodává Hrabica, jak jinak, vždyť jsou hody, než s úsměvem.
Na večerní zábavě hrála jako přes den DH Sadovjanka a k tanečnímu pásmu CM Včelaran.

TOPlist