Právo šlo z ruky do ruky

Právo šlo z ruky do ruky
Foto: pri
Březolupy Společnost 16 / 10 / 2013

Kdyby Březolupy neposkvrnil černý puntík, a to absence stárků, jistě by se do obecní kroniky letošní hody zapsaly jako jedny z těch vydařenějších. Průvod s téměř třicítkou párů a několika desítkami nejmenších jasně dokazoval, že hodová tradice v této obci rozhodně neskomírá. Na vysvětlenou před obecním úřadem Radovan Kafka, loňský stárek, řekl, že i když je kolem mnoho rozzářených tváří v kroji, nenašel se nikdo, kdo by stárkování vzal na sebe. Stárky se nezadařilo sehnat. Doufali jsme, že na nacvičování tanečků, které probíhalo od srpna, se někdo uvolí, ale nic. Někteří říkali, že by šli, někteří neměli slivovicu nebo stárku. A také to není zadarmo, podal na vysvětlenou Kafka, který připustil, že je to jako v politické hantýrce: Prostě nebyla březolupská vůle.
Právo tak šlo z ruky do ruky. Potěžkat si jej mohl i bývalý stárek Petr Michálek, který vyrazil v kroji po patnácté a stal se tak nejstarším hodařem.
V davu si pozorné oči návštěvníků mohly všimnout také děvčice s asijskými rysy. Známe se už déle přes naše kamarády a jelikož jsme letos začali spolu bydlet v Brně na bytě, slovo dalo slovo a Lenka přijela, řekl Tomáš Řezníček, student Masarykovy univerzity v Brně. Pocházím ze Strážnice, folklorního města. Nikdy jsem se v kroji žádné akce nezúčastnila. Když mi Tomáš dal tuto nabídku, neváhala jsem, svěřila se Lenka Tranová, která popsala cestu do kroje a své pocity: Tomáš vše vypůjčil po rodině a s některými výšivkami vypomohla bývalá stárka. Některé spodničky jsou hodně natěsno, ale jinak mi to nevadí a cítím se velmi dobře, dodala studentka českého jazyka a literatury.
Před nezbytným žehnáním práva v kostele starosta Petr Kukla bez okolků právo i povolení vydal. Nechyběly tanečky v hale a noc ve víru hodové zábavy. Poslední tečkou budou příští týden dozvuky. Opět v plné parádě a sestavě se Staroměstskou kapelou a CM Bálešáci.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace