Rod Šobánů kraluje Vlčnovu potřetí, nikoliv naposledy!
Foto: pri
Krále Františka vezl jako jeho bratra valach Nikar, s gratulací přijeli Kunovjané
Nový panovník má sídlo v samém centru Vlčnova. Jedenáctiletý František Šobáň se jako druhý syn Petra a Bohdany o víkendu stal vlčnovským králem.
Babička Františka však vypravovala třetího potomka. Po synovi Petrovi v roce 1985 a před šesti lety vnukovi Petrovi to byl včera další vnuk František. Všichni pyšně nesli královskou korunu, kterou před 29 lety vlastnoručně vytvořila, a František dokonce jel na stejném valachovi jako jeho bratr. Františka pentlila královského oře Nikaru i klisnu Zitu podle fotografie z roku 1929, kdy jezdil za legrúta její tatínek. Zvítězila tak jednoduchost zdobení a krása zvířete.
Slunečné počasí nalákalo na Šobáňův dvůr řadu hostů. Kunovického krále Radovana Simana s rodiči, kteří zažili stejnou slávu o týden dříve. Herce Slováckého divadla Jožku Kubáníka, který přijel pozdravil královskou maminku a spolužačku ze střední v jedné osobě. Francouzský velvyslanec UNESCO Edmond Moukala, rodák z Konga, jenž dohlíží na dodržování tradice zapsané na Reprezentativní seznam nehmotného kulturního dědictví lidstva.
Letošní jízda králů je o to významnější, že letos slavíme 750 let od první písemné zmínky o Vlčnově, připomenul váhu slavností Jan Pijáček, starosta Vlčnova.
Když koruna, tak aj kroj
Františka převlékla na sobotní slavnosti do ženského kroje babička, na nedělní jízdu ho strojila maminka. V kostele, na radnici a při jízdě Vlčnovem ho doprovázela královská družina sedmi legrútů doplněných čtveřicí loňských jezdců, včetně Petra Šobáně, bratra současného krále! Krásu a lesk slavnosti dotvářelo pětadvacet děvčat ročníku 1996. Mezi nimi byla i jednovaječná dvojčata Klára a Dominika Vozárovy, spolužačky králova pobočníka s anglickou krví Cheneyho Quinna.
Sobotní rituál předání vlády zahájil starosta Jan Pijáček v roli kmotra nového DVD dechové hudby Vlčnovjanka. Žehnal šampaňským, otevřeným jak jinak než mečem! Po vyvolávkách legrútů a představení krojovaných děvčat František oficiálně převzal od Ondřeje Franty vládu nad Vlčnovem se slovy: Slibuji vám na korunu svoji, že budu moudře panovat nad písničkami, tanci a vlčnovskými kroji.
Muž z plakátu bronzový
Osm verbířů si to rozdalo v dalším klání regionální verbířské soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku. Během večera vystoupil domácí Vlčnovjan, Pentla a CM Mladí Burčáci, která doprovázela soutěžící verbíře. Třetí místo obsadil domácí tanečník známý jako krojovaný z plakátu, Jiří Ulčík. Stříbro patří Tomáši Chovancovi z Havřic, tanečníku Světlovanu, jehož fanklub kolegů z České zbrojovky mu vynesl i Cenu diváků. Přímý postup do celonárodního kola soutěže O nejlepšího tanečníka slováckého verbuňku ve Strážnici získal Radim Krchňáček z Nivnice. který je nyní členem FS Olšava.
Vloni v divadle, letos na jízdě
Královskou maminku Bohdanu Šobáňovou včera přijel navštívit spolužák z uherskobrodského gymnázia a herec Slováckého divadla Jožka Kubáník. Třetího do studentské party tvořila pediatřička Jitka Kandrnálová z Luhačovic. Společně zavzpomínali na loňské setkání absolventů po dvaceti letech, které se kvůli Jožkově trvalému vytížení konalo kde jinde než ve Slováckém divadle. Vlastně bylo to už podruhé, přiznává známý slovácký herec, kterého na představení přijela podpořit skupina spolužáků. Po aplausu se všichni odebrali do vinného sklípku a vzpomínali do rána.
Seznámil královské rodiče
Vlčnovský rodák Rudolf Repka je celoživotním rodinným kamarádem Petra i Bohdanky Šobáňových. De facto je seznámil a sám se vydal na duchovní cestu. Od roku 1997 působí v litoměřické diecézi. Na letošní jízdu králů do rodného Vlčnova ho doprodili mladí farníci, které všechny vloni nebo letos pokřtil.
Slovácký farář ze Cvikova se stal kmocháčkem nejmladšího z rodu Šobáňů Matouška.
Filípek chce být třetím králem
Babička Františka vytvářela s příbuznými a kamarádkami papírové ozdoby pro tři vnuky! Na dva živé koně a jednoho houpacího. Tříletý Filípek si pyšně opentleného koníka vytlačil na dvůr před davy fotografů a s rukou nahoře vyvolával: Matičko, na klála, penízku do botečky! A opravdu, přítomní mu házeli penízky do botečky.
Další z rodů Šobánů tak výrazně upozornil, že František nebude poslední král, který vyjede ze stejných vrat.