Rozverná Hana Zagorová si Velehrad zcela podmanila

Rozverná Hana Zagorová si Velehrad zcela podmanila
Foto: sal
Velehrad Společnost 22 / 08 / 2022

Dny lidí dobré vůle 2018 zahájil celodenní rodinný program, který vygradoval ve slavnostní koncert, ve kterém vystoupili Jiří Pavlica s Hradišťanem, kapela Mirai, zpěvák Vašo Patejdl, Filharmonie Bohuslava Martinů pod vedením dirigenta Stanislava Vavřínka, sólistka Národního divadla v Praze Marie Fajtová a Pěvecký sbor Stojanova gymnázia. Vrcholem večera bylo vystoupení legendární zpěvačky Hany Zagorové s kapelou Boom!Band, která s laskavostí a noblesou dámy odpovídala na naše otázky.

Co pro vás znamenalo zpívat na Večeru lidí dobré vůle? Jste tady poprvé?  

Byla jsem tam poprvé a udělalo to na mě obrovský dojem. Všude kolem se nesla zvláštní, báječná atmosféra. Jsem moc ráda, že jsem se mohla zúčastnit. 

Vy a vaše spojení s vírou? 

Myslím, že jsem hluboce věřící, ale nemůžu říct, že má můj bůh konkrétní podobu.

Když se ohlédnete zpátky, které období se vám nejvíc vrací ve vzpomínkách?

Já se musím přiznat, že nejsem zrovna moc vzpomínací typ. Svůj život beru jako balíček zážitků. Když ho otevřu, samozřejmě vím, kam mám v paměti sáhnout, ale prožité období beru jako celek. Nechci ho rozkouskovat na lepší a horší období...

Na Velehradě jste uzavřela trojici legendárních ostravských zpěvaček. Pocházíte z Petřkovic u Ostravy, takže i když vás berou jako Pražandu, kořeny máte tam, kde Věra Špinarová a Marie Rottrová. Je Ostravsko líhní silných hlasů a osobností?  
Severní Morava byla vždy velmi silná charakterově. Možná proto, že v historii jsme jednou patřili k Německu, pak zase k Polsku a lidi se museli snažit bojovat o přežití.

Co se týče nás tří zpěvaček - všechny jsme začínaly v 60. letech a to byla nejvíc tvůrčí léta, která jsem ve svém životě prožila. Říkávalo se, že Ostrava je líhní talentů, a přesně to rčení do 60. let báječně zapadá.

 Dny lidí dobré vůle jsou letos zaměřeny na oslavy 100 let České republiky - nikdy jste nepomyslela na emigraci?

Ne, nikdy, protože by mi strašně chyběl pocit domova. Myslím, že jsem na něm velmi závislá. Hodně cestuji a vždycky, když se vracím z cizích zemí, mám velký pocit euforie, protože to mám tady hrozně moc ráda.

Patříte mezi stálice naší hudební scény, ale povolání zpěvačky má kromě hezkých i stinné stránky. Jak se vyrovnáváte s tím, když si vás vezme na mušku bulvár?

Asi bych byla z kamene, kdyby mi to nevadilo. Ale dobrá varianta je vůbec ty snůšky lží nečíst.

Po poslední desce O lásce a oslavách sedmdesátin v Lucerně jste se rozhodla dopřávat si více klidu - váš koncertní kalendář tomu však nenasvědčuje...

No, já jsem odpočívat ještě nezačala. (smích) Díky tomu, že své povolání zbožňuji a miluji okamžiky mezi svými fanoušky. Pokud mám navíc takovou odezvu, jakou mám, tak je strašně těžké zvolňovat, když cítím, že mě mé povolání strašně naplňuje.

Šanson vás provází celý život - je nějaký text, který vám vlezl pod kůži na celý život?

Nabízí se Maluj zase obrázky od Pavla Žáka, která mě provází celý život, ale není jediná. Všechny šansonové texty mají pro mě velký význam. Už tím, že jsem si je vybrala nebo napsala, si za nimi stojím a mám je strašně moc ráda. Opravdu.

Sledujete současnou hudební scénu? Oslovil vás někdo z mladých? 

Mám velmi ráda mladé umělce a sleduji naši hudební scénu. I když mám velmi ráda Ewa Farnou a moc se mi líbí, jak zpívá Markéta Konvičková, mám pocit, že teď na plné čáře vedou mladí, talentovaní kluci...

autor: IVA PAŠKOVÁ

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace