Rydel: Nejsem lovec holek ani pivní maratonec

Rydel: Nejsem lovec holek ani pivní maratonec
Topolná Společnost 23 / 12 / 2010

Hvězdou jubilejního pokračování Sonne Edition bude známý holandský producent a Dj Rydel, v současné době žijící ve slovinské Ljubljani. Ze stejné země přijede v sobotu 25. prosince do Bůrovců v Topolné the Frog, z Polska Dj Eco a čeští dýdžejové Orbith, Lucasch vs. Coma, Mildee, Martini, Kimon Data, Luis, Ronnie.
Lukáš Dostálek ze slavící agentury Strobe navštívil Dj Rydela při jeho posledním setu v Česku a přivezl exkluzivní rozhovor.
Rydele, co pro tebe znamená techno?
Techno je pro mě energická a groovy hudba, vytvořená pro maximální efekt na party. Už žádné dlouhé breakdowny nebo zbytečné melodie, které rozbijí tempo. Techno hudba umožňuje svobodu pro kreativní a rychlé mixování, scratching a efekty.
Jakou hudbu a kde ji nejraději posloucháš?
I když hraji hlavně house a techno, tak poslouchám doma všechny druhy hudby. Stále většinou techno, ale i spoustu trance, DNB, hip hopu a breakbeatu. Skladby od The Prodigy, Dub FX, Leftfield a Underwold jsou řazeny vysoko v mých playlistech.
V Česku zahraješ po delší době, jak se ti u nás líbí?
Úžasné! Kdyby bylo na mně, byl bych u vás mnohem častěji. Miluji hraní u vás. Lidé jsou vždycky šťastní, když mě vidí a slyší, a ta odezva na parketu potom bývá úžasná.
A co české holky, pivo?
(smích) Věděl jsem, že se mě na tohle zeptáš. Nemůžu říct, že jsem se až doposud nesnažil, ale nejsem nějaký lovec holek nebo pivní maratonec. Většinou si spíše užívám ten pohled z dálky.
Ty jsi také producent. Prozradíš nám, v čem skládáš muziku?
Používám FL Studio. Je to software, se kterým se cítím nejlépe. Dříve jsem vlastnil Maca a hudební program Logic, který jsem používal už předtím, ale v této chvíli jsem se zase vrátil ke svému FL Studiu. Funguje pro mne ideálně a zatím nehodlám měnit.
Letos jste založili s přáteli New World Order Records, co od něj čekáte? Jaké máte s labelem plány? A kteří Djs u vás vydávají své tracky a remixy?
NWOR je skvělý kolektiv lidí, se kterými si perfektně rozumím. Spolupracujeme se Simonem a Darjanem na nových tracích pro distribuce. Neděláme jenom techno, ale i progressive a chillout/ambient. Nabízíme pomoc neznámým a začínajícím umělcům. Kvalitní hudba je naše motto a doufám, že se nám bude nadále dařit.
Jak moc času trávíš na sociálních sítích?
Příliš mnoho. Jsem připojen 24 hodin 7 dní v týdnu. Vždycky když pracuji na nějakém tracku, píši text nebo dělám design, vždy mám na pozadí otevřený prohlížeč s Facebookem. Miluji to. Je to potřeba pro dýdžeje, aby se tímto prezentoval na webu, prezentoval svoji aktuální produkci a byl v kontaktu se svými fanoušky. Nezbývá mi jiná možnost, protože zatím nejsem natolik bohatý jako Guetta, abych za sebou mohl mít silný marketingový tým, který by se o mne staral.
Viděl jsem tvoje video za mixážním pultem, kde vůbec nemáš sluchátka, proč to? Je to něco jako zpestření Dj setu?
Vždycky jsem takhle cvičil, i s vinyly. Hraní bez sluchátek tě nutí reagovat rychleji a umožňuje větší volnost. Žádná zbytečná tlačítka pro zapínání sluchátek. Jsi tak více ve spojení s davem. Když si dáš sluchátka na hlavu, jsi do jisté míry oddělen od lidí na parketu.
Mám rád, když publikum vidím a zároveň slyším totéž co oni. Viděl jsem jednoho Dje, který měl na hlavě sluchátka, byl natolik zabraný do hraní, že ani nepostřehl, že všichni lidi z parketu odešli. Vypadalo to hloupě. Pokud chceš míchat bez sluchátek, musíš mít kvalitní odposlech a nejlépe hned dva na každé straně.
Pocházíš z Holandska, ale nějakou dobu žiješ ve Slovinsku. Co tě vedlo k tomu se přestěhovat o velký kus dál, více na východ Evropy?
Rozdíl. Chtěl jsem a potřeboval jsem změnu. Jelikož jsem už dříve hrával ve Slovinsku, tak tohle rozhodnutí bylo jasně dané. Slovinsko je malá, ale skvělá, krásná a různorodá země. Příroda je zde fantastická. Lidé přátelští a hranice na všech stranách jsou blízko. :-)
Jak bys srovnal taneční muziku těchto dvou zemí?
Amsterdam má přemíru klubů a parties. Děje se tam pořád něco. Spousta lidí, mnoho turistů. Slovinsko má hodně Djs. Každý druhý návštěvník party je Dj, ale scéna je zde malá. Z důsledku ekonomické krize je někdy problém klub nebo party zaplnit klubery. Nicméně je zde velmi dobré jádro lidí, kteří milují Djjing, milují party, a to je pro mě nezapomenutelné!
Vystoupil jsi již na mnoha akcích po celé Evropě, měl jsi i zajímavou zastávku v Kolumbii, jak sis je užíval? Máš nějakou hezkou vzpomínku na nějakou zdejší party?
Cestování za hraním je vždycky trochu stresující, protože nevíš, co tě tam čeká. Obvykle ale vše dopadne dobře. Zážitky z Kolumbie byly velice divoké. Několik letištních bezpečnostních kontrol. Můj kamarád byl zadržen, protože měl neplatné vízum. Když jsme jeli ve voze na hotel, byli jsme bombardováni prázdnými láhvemi, honičky po chodníku, rozbitá okna... byla to zábava?
Je u vás v Djingu rivalita?
Jak jsem již říkal dříve - každý druhý člověk je zde Dj. Na jednu stranu je to dobré, že máte kolem sebe zdravou konkurenci, ale je také velice obtížné být v čele a nějakým způsobem zaujmout. Produkce mi v tom hodně pomáhá, i když každý druhý Dj je i producent a vlastní nějaký label. Není to vůbec jednoduché.
Na Sonne se s tebou představí také tvůj slovinský kolega the Frog, co bys nám o něm řekl?
The Frog je skvělý kluk. Dobrý přítel, respektovaný kolega a je s ním nehorázná sranda. Skvěle se mi s ním hraje a cestuje. Dokáže udělat skvělou atmosféru na party. Je to velmi talentovaný producent a Dj. Miluji jeho sety a jsem velice rád, že může na Sonne Edition vystoupit spolu se mnou.
Představíš se u nás na jubilejním díle Sonne Edition, oslavě agentury Strobe, jak se těšíš? Co bys vzkázal zdejším partypeople?
A to jsou navíc Vánoce, že? Tak to je tolik důvodů pro skvělou party, až je to nezdravé. Co bych vzkázal? Hmm. Nejsem moc dobrý na nějaké vzkazy. Radši bych chtěl svou hudbou lidem něco předat. Ale jo. Těším se za vámi do Čech a pokusím se zahrát ten nejlepší set, co mi moje možnosti dovolí. Chci vidět všechny řádit až do konce party a do konce aferparty.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace