S Martinou a Lukášem vyběhla v kroji i Bambulka
Foto: pas / Ostrožský stárek Lukáš se stárkou Martinou a její sestrou Helenou s dětmi.
Ostrožská chasa se moc nenachodila, stárci vyšli z jednoho domu
Ostrožské hody se v mnohém podobaly těm loňským. V čele krojovaného průvodu kráčeli a hodové insignie nesli dva zamilovaní - Martina Frolková a Lukáš Pšurný. Oba tanečníci folklorního kroužku Ostrožan II. Také letošní stárka v ostrožském kroji doslova vyrůstala od malička, lásku k folkloru Martina probudila i v Lukášovi a přivezla ho do souboru. Jestli jejich životní cesta vyvrcholí jako u loňského páru (pozn. red. - na konci listopadu si v krojích řeknou své ano), je prozatím ve hvězdách.
Punc letošním hodům přidalo jubileum ostrožské hodové chasy. Ta slaví desáté výročí od generačního vzkříšení. Z původní sestavy sice zůstali jen dva tahouni - Lucie Pšurná a Víta Kašpárek, stárci v letech 2006 a 2007, ale právě oni jsou zárukou, že hodová tradice bude v Uherském Ostrohu dlouhá léta zachována. Že se hodařům daří, ukázala i výstava fotografií instalovaná během hodové zábavy ve sportovní hale.
Pěkných fotek máme dost, ale žádnou vtipnou, která by se dala použít na plakát. Doufám, že fotografové pořídili na letošních hodech nějakou originální pecku s humorným sdělením a nabídnou nám pohled na hody z jiného úhlu než jen jako na krásu načančaných krojů, těší se Lucie Pšurná, která před týdnem při zvaní na hody vyhlásila netradiční fotosoutěž.
Zato letošní ostrožské hody byly více méně tradiční. V pátek vyrostla za několik sekund před zámkem hodová májka půjčená ze sousední Nové Vsi. Několik členů chasy si odskočilo odvolit a večer všichni vyrazili do sportovní haly zapařit se Čmeláky. Několik vyvolených však pod májú zůstalo a hlídali ji až do rána.
Vymodlené počasí vítalo po sobotním obědě krojovanou chasu a drobotinu Pod Lipami. Z Kvačic se Ostrožané vydali na Lán pro stárky. Z domu č. p. 494 vycházela jak domácí stárka, tak její milý stárek.
Studentka VOŠ oděvní v Brně Martina Frolková v ostrožském kroji doslova vyrůstala. Poprvé jsem ho měla ve čtyřech letech, když chodila v chase moje sestra. Oblékám ho vždy, když je příležitost, přiznala letošní stárka, která vítala chasu v dobovém slavnostním kroji. Vyšívala ho stárčina babička Hedvika Hendrychová a hodovou chasu v něm vítala jak její dcera Helena, tak i starší vnučka, taky Helena. Na rodinnou tradici tančení v Ostrožanu navázala Martina v 16 letech. Do souboru časem přivedla i svého partnera, stárka Lukáše Pšurného, výtečného automechanika, který má dílnu v Milokošti. První dva roky tančil v nedakonickém kroji, který nosil manžel mojí sestry, poslední dva roky si půjčuje ostrožský kroj od sousedů, stejnou dobu spolu tancujeme v Ostrožanu, prozradila šikovná děvčica, která při škole pracuje ve svatebním salonu v Uherském Hradišti. Jak potvrdilo několik Ostrožanek, je taktéž úžasná kadeřnice. Češe nevěsty, ale i dámy na plesy a další společenské akce.
Po stárkování jsem dlouho toužila, ale neměla jsem chlapa, přiznala těsně před příchodem chasy. Až letos jsme se s Lukášem domluvili, dodala a mrkla na stárka, s kterým tvoří už šest let milenecký pár. Spolu s nimi se poprvé v kroji objevil malý westík Bambulka, kterého Ostrožané znají jako anděla z mikulášských akcí.
Letos se ostrožská chasa moc nenachodila. Jakmile si vyvolala stárka, zazpívala, zatančila a aniž by se kamkoliv přesouvala, zavolala si ze stejného domu stárku s právem. Následovaly tanečky, občerstvení a krojovaný průvod se vydal do srdce města, k zámku. U něho starostka Hana Příleská tradičně hříchy přečetla, hodovou zábavu povolila a tanečky nanečisto zhlédla!
Po setmění ve sportovní hale vyhrávala Blatnička a Marečkovci, lidé se kochali pohledy na fotografie z posledních desíti let, ve dvou kolečkách zatančenou moravskou besedou a také bohatou tombolou, ve které bylo přes sto hodnotných cen!
Vytancovaná chasa posílena mladými tvářemi se včera procesím vydala od zámku do ostrožského chrámu sv. Ondřeje na slavnostní hodovu mši svatou. Tou hodové veselí v Ostrohu na rok utichlo.