Salátová hodová oslava

Salátová hodová oslava
Foto: KM
Těšov, Újezdec u Luhačovic Společnost 02 / 07 / 2012

O tom, že i mladí lidé mají stále vztah k folkloru, přesvědčila poslední červencová neděle obyvatele uherskobrodských městských částí Těšov a Újezdec. V roce 2010 se v těchto obcích zasloužili o znovuobnovení krojových hodů. Termín pro hody je sice netradiční, ale má svůj důvod. Kostel, který se v této městské části nachází, je zasvěcen svatému Janu Křtiteli, a právě proto se hody, také zvané salátové, pořádají vždy poslední červnovou neděli, neboť na konci června se v kalendáři nachází jméno Jan.
Hody začaly dopolední mší svatou v kostele, odpoledne si chasa přišla pro stárka a stárku. Šestnáct krojovaných párů vyrazilo dvě hodiny po poledni na obchůzku obcemi. Nejprve zamířil průvod již tradičně pro stárka. Stárkování se letos ujal dvacetiletý Martin Groman, který v soukromém životě studuje Mendelovu univerzitu v Brně. Martinova sestra na něj prozradila, že je to velmi milý a společenský kluk, který se k folkloru dostal prý tak nějak sám.
Role stárky se letos ujala sympatická blondýnka Magda Vaculová, která je studentkou pedagogické fakulty na vysoké škole  v Ostravě. Podle jejích nejbližších má Magda i celá její rodina vztah k folkloru už po mnoho generací, a proto její stárkování nebylo pro nikoho žádným překvapením.
Následně se celý průvod přesunul na hřiště Sokola, kde do večerních hodin pokračovalo hodové veselí s dechovou hudbou Nivničanka a cimbálovou muzikou Ohnica.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace