Šest životních zastavení Jana Vančury

Šest životních zastavení Jana Vančury
Foto: Vladimír Stašek  /  Jan Vančura, člen Hudců Pondělníků.
Uherské Hradiště Společnost 13 / 08 / 2019

Mezi námi žije řada osobností, kterým stojí za to neustále naslouchat. Jednou z těch nejvýraznějších v Uherském Hradišti je Jan Vančura, slavící právě dnes významné životní jubileum. Slováckého patriota má většina veřejnosti spojena se souborem Hradišťan, u jehož zrodu před šedesáti lety stál, nebo se současnými Pondělníky, kteří se scházejí každé pondělí a stále rozdávají radost dnes už o několik generací mladším folkloristům v kavárně Cafe 21. Životní příběh Jana Vančury však nenapsal jen kapitolu Folklor. Každá z dalších by mohla být inspirací pro mladé a dnes už i starší generace.

1. kapitola: Rodina - Po otci spravedlnost a skromnost

Těmi nejlepšími geny pro život vybavil Jana Vančuru jeho otec, Jan Emanuel Vančura, který prošel dvěma světovými válkami. Jako legionář si otec Vančura při cestách napříč Ruskem zakódoval do svého srdce lásku k republice a tu vložil do kolébky 13. srpna 1926 i prvorozenému synovi. Vedle vlastenectví mu však vložil do povijanu i hrdost a pevnost v názorech. Ostatně vlastnost, kterou generál československé armády, účastník bojů u Tobruku, pozdější prezident Vrchního vojenského soudu v Londýně a prezident Vrchního vojenského soudu v Brně bral jako samozřejmost. Proto, když mu přišel úřední výměr, že jako zapřisáhlý nepřítel socialismu má nárok na směšný důchod, napsal starostovi Uherského Hradiště oficiální žádost, aby mu vymezil ve městě prostor s povolením žebroty, vzpomíná na svého otce Jan Vančura. Pochopitelně, že odpověď radnice nepřišla a Bechtěrevovou nemocí a velkými bolestmi zasažený generál chodil pravidelně do hotelu Grand, kde poskytoval za symbolickou odměnu právní rady lidem, které komunistický režim perzekvoval. Na život a hlavně obyčejné lidi nezanevřel.  

2. kapitola: Sport - „Československý rekordman“

Otec záhy odešel do druhé světové války, když s pomocí lsti otce zakladatele Hradišťanu Jaryna Staňka unikl gestapu přímo před nosem z Uherského Hradiště. Po začátku okupace Němci byla do pracovního tábora ve Svatobořicích zavřena i maminka a Honza zůstal se třemi bratry sám. Jako všichni tehdejší mladíci vybíjeli energii a utužovali tělo i ducha sportem a protože mladý Vančura to měl z Lechovy ulice nejblíže na stadion v Uh. Hradišti, tak jeho sportovní kroky vedly logicky k lehké atletice, zvláště když se o tehdejší sport v Hradišti staral velký zapálenec, František Strádal. Táhlo mě to k rychlostním disciplínám. Běhal jsem sprinty, ale paradoxně jsem největších úspěchů dosáhl ve skoku do dálky, kde jsem dokonce držel národní dorostenecký rekord 690 cm, který vydržel tuším čtyři roky. 

3. kapitola: Zaměstnání - „Za deset propisek vyhazov“

Po osvobození od fašistů, v období, kdy účast v západním odboji nebyla cejchem čarodějnic, dostal otec významný pracovní post u vojenské justice v Praze a celá rodina jej následovala do hlavního města. Mladý Jan pracoval v ústřední prodejně kování a nářadí, ale dlouho si velkoměsta neužíval. Nový režim mně nabídl post na ministerstvu průmyslu, ale podmínkou byl vstup do komunistické strany. Špekuloval jsem, jak se z toho vstupu vyvléct, a nakonec jsem řekl na rovinu, že mně chybí Buchlov a Barborka a že se chci vrátit do rodného kraje. Po návratu do Uherského Hradiště vedl tehdejší Dům osvěty. To bylo něco jako dnešní Klub kultury, ale tehdejší život v Hradišti nebyl zdaleka tak bohatý jako dnes. Pracovali jsme tam tři a měli připravovat hlavně významné oslavy. První máj, VŘSR apod. Vydrželo to rok. Pak napsal otec starostovi onu žádost o povolení k žebrotě a mně přišla následně do práce kontrola. Rozhodnutí bylo jasné: Pro tři zaměstnance jste zakoupil deset propisek, a tak nehospodárně nakládáte se socialistickým majetkem, směje se prvnímu políčku od bývalého režimu Vančura. Přesto u kultury zůstal. Kamarád Zdeněk Macháček jej vzal do nově zrozeného MESITu (tehdejšího Hradišťanu), kde dostal na starosti propagační oddělení. Režim na něj ale nezapomněl ani tam. Když po roce 1968 vyjádřil svůj nesouhlas s naší okupací, přišlo přeřazení z oddělení propagace do slévárny. Práce tam byla dřina. Když jsem se ozval, že za stejnou práci jako ostatní mám poloviční plat, uzemnil mě mistr, že to mám za trest. Když pak přišel nový mistr a já se znovu připomněl, tak mně odvětil: Co to je za blbost, že máš poloviční plat? A rázem jsem měl plat ještě větší jak ostatní. Tak jsem na té okupaci vlastně vydělal, znovu se směje bývalý mesiťák. 

4. kapitola: Divadlo - „Z Dobré písně Čapkovci“

Sportovní léta měl zrající Jan Vančura za sebou a stále více a více se u něj probouzel duch tvořivosti. Vedle muziky objevil prkna, která znamenají svět. Přes Luboše Kalužu a hudbu jsem se seznámil s Laďou Mazúrkem, který už měl zkušenosti s ochotnickým divadlem ve Starém Městě. Při nějakém povídání jsme si řekli, že bychom mohli udělat něco i v Hradišti. Oba jsme dali dohromady pár svých známých, kamarádů, a divadelní soubor byl na světě. Jen nám chyběl název. Laďa přišel s první hrou - Dobrá píseň, která mimochodem několikrát vyprodala Redutu, a ze hry se stal také název souboru. V souboru jsem vydržel snad patnáct let a udělali jsme spoustu krásných představení. Namátkou Čapkovu Matku, kterou jsme pak několikrát opakovali, a vlastně i díky ní se změnil název na Divadelní soubor Čapek, ponořil se do divadelního vypravování třiadevadesátiletý pamětník a pak dodal: Postupem času přibývalo starostí a povinností s Hradišťanem a já už nemohl dávat divadlu tolik, kolik bych chtěl a bylo i potřeba. 

5. kapitola: Rádio - „Zmizte, už o vás vědí“

Pro dnešní dobu je příznačné, že veřejnost je zavalena množstvím médií, různá rádia nevyjímaje. Málokdo si ale pamatuje, že už před půlstoletím mělo Uherské Hradiště své rádio. Vysílal jej tzv. rozhlas po drátě, lidově řečený dráťák. U vzniku redakce jsme stáli znovu s Laďou Mazúrkem. Já byl redaktor a současně s Laďou a kolegyněmi jsme se střídali při čtení zpráv. Technickou stránku měl na starosti Jan Čáp a i díky němu jsme možná vešli i do dějin. Po naší okupaci jsme samozřejmě vysílali dál a ještě se díky Honzovi Čápovi dokázali propojit přes vysílače v Topolné do celostátní sítě. Celý týden jsme vysílali, než mně volal tehdejší tajemník OV KSČ Klimoš a dobrácky mně říkal: Vypněte to, ukliďte to a zmizte. Už o vás vědí. 

6. kapitola: Folklor - „Nouze naučila Vančuru housti“

Závěrečná kapitola nemůže patřit ničemu jinému než folkloru, i když o spojení Vančura, Hradišťan či Pondělníci už bylo napsáno mnohé. Určitě ji v životním příběhu Jana Vančury, který doufejme nebude nikdy u konce, nelze pominout. Otec svému synovi předal řadu genů, ale hudební a folklorní mezi nimi nebyly. To mě spíš naučily okolnosti a ty mě provázely vlastně po celou dobu mého hraní. Když otec utekl před Němci do války a maminka byla zavřená ve Svatobořicích, musel jsem se postarat o své mladší bratry, a tak jsem požádal Luďu Žáka, jestli bych ho nemohl doprovázet na housle při jeho vystoupeních s harmonikou v různých podnicích: Aby byla muzika bohatší. No a pak mě slyšel profesor Halma a říkal, ať se zastavím na zkoušce tehdejší Slovácké filharmonie, že by potřeboval violistu. Tak se ze mě stal filharmonik - violista. No a posledním osudovým okamžikem byl moment, kdy nám na zkoušce Hradišťanu tři týdny před zájezdem do Francie oznámil Jaryn Staněk, že jsme bez basisty, a ke mně jen prohodil: Tady máš basu a za tři týdny jedeme. Nakonec jsme dovezli Zlatý náhrdelník burgundských vévodů z Dijonu a já už se té basy nezbavil, přidává další úsměv na závěr Jan Vančura.
Janu Vančurovi s přáním pevného zdraví poděkoval za životní příběh i vzpomínání na svého otce      
 

autor: Aleš Mazúrek
TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace