Šestkrát a vždy pod jednou střechou

Šestkrát a vždy pod jednou střechou
Foto: pri
Zlámanec Společnost 04 / 11 / 2012

Dvacetiletou tradici si připomínali za deště

Horečné hodové přípravy u rodičů stárků a stárek ve Zlámanci přišly vniveč. Moc jsme se na to těšili, protože starší syn Jiří jde za stárka, mladší Tomáš za mládka, svěřil se Jiří Chmela, otec a starosta obce v jedné osobě. Na obci je to rutina, takže jsme se nejvíc soustředili na domácí přípravy. Mši jsme od kapličky již plánovaně přesunuli do sálu, ale protože pršelo tak vydatně, rozhodli jsme raději zůstat se vším tady, posteskl si, protože si přál, aby si to synové pořádně užili.
Začal jsem chodit na výšku a chtěl jsem to také ukončit v tom nejlepším. Kdo ví, jak dlouhá bude budoucnost této tradice, vyjádřil Jiří možné obavy z rozpadu chasy do pěti let. Opravdu to vypadá, že to tak bude. Jsou tady sice tahouni, ale přeci to vše nejde donekonečna. Musí přijít mladší. V kroji dál budu chodit, ale za stárka už nepůjdu, rozhodl Jiří o svém osudu. Vše šlo na dva měsíce stranou a přípravy jsou na nic. Co se dá dělat? Ale zamrzí to, postěžovala si Dagmar Zajícová, zlámanecká stárka.
To mládek měl jasno. Příští rok jdu znovu, za stárka, prohlásil rozhodným hlasem Tomáš, kterého podpořila i jeho mládka Magda Šimková. Mě chodit v kroji velmi baví, ale dnes mám obavu z veršování. Všichni na nás budou vidět, sdělila rozpačitě v přísálí, které se jí na chvíli stalo náhradním domovem. To já budu chodit až do svatby a doufám, že to bude co nejpozději a brácha snad nebude mít pravdu, prohlásil Tomáš, hodový harcovník, který neváhá podpořit svou účastí i krojované na druhé straně okresu v Újezdci u Medlovic.
Aby vynikla krása kroje a nemusel být schovaný pod pláštěnkou, proběhla oslava dvaceti let od znovuobnovení zdejšího hodového zvyku pod jednou střechou. Máme to tu jako šest v jednom. Sál posloužil jako kaplička, jako místo čtyř vyvolávek a nakonec se stal i provizorním obecním úřadem, pousmál se starosta.

Galerie

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace