Sestry Staufčíkovy kralovaly v Boršicích
Foto: Martin Ryšavý / Starosta právě Boršičanom povolil hodvou zábavu.
Stárci Tomáš s Jirkou na hodech protancovali boty…
Sestry Eliška a Sabina Staufčíkovy vévodily letošním boršickým hodům. Elišku pod starším právem doprovodil Tomáš Brázdil, úlohy mladšího stárka se společně se Sabinou zhostil Jiří Veselý. Do kroku vyhrávala DH Boršičanka i CM Pentla.
Hodové veselí odstartovalo pátečním podvečerním zdobením žuder za účasti chasy, muziky a přátel, které se protáhlo do nočních hodin. V sobotu ráno ale chasa stála v pozoru v nažehlených krojích a postupně vyzvedávala všechny své stárky. U nás bylo vždycky jasné, že v čele chasy jednou půjdeme. Jediným naším požadavkem bylo, abychom šly se ségrou společně. A když jsme se před rokem rozhodly, měly jsme čas všechno připravit a rozplánovat, takže to probíhá celkem v klidu, říká Eliška. Udělaly jsme radost hlavně babičce s dědou a také rodičům, kteří bývali součástí chasy a tancovali v Pentle, doplňuje Sabina. Eliška je zubní techničkou, dostudovává na vysoké škole v Bratislavě. Práce a škola jí zabírá takřka všechen volný čas. Ten, který jí však zbude, věnuje příteli Romanovi a border kolii Benjimu. O tři roky mladší Sabina, maturantka obchodní akademie, se po vzoru rodičů stala pentlačkou a na nic jiného už jí nezbývá čas. Souborácký život si však i se svým stárkem užívá naplno.
Kluci jsou na tom podobně. Tomáš Brázdil je součástí rodinné zemědělské farmy, takže má práce nad hlavu. Najdete ho buď na poli, nebo ve vinohradě. A i když nepohrdne žádným sportem, na koníčky nemá čas. Hody si však nenechá ujít. Jde popáté a rovnou skočil do role staršího stárka. Pro maminku to bude nová zkušenost. Pochází ze Slovenska a v kroji nikdy nechodila. Zato tatínek byl i stárkem a stál u zrodu souboru Pentla. Mrzí mě jen, že se mého stárkování nedožila babička, která o to moc stála. Budu na ni při mši, předávání práva a po celý hodový víkend moc myslet, tvrdí Tomáš.
Jirka k velké radosti maminky Heleny spojil svůj život s Pentlou a stal se tak součástí místní kultury. Před rokem jsem se s holkami domluvil, že půjdeme společně, takže jsme měli všichni dostatek času na přípravy. Naše mamka musí mít velkou radost, protože se kvůli tomu zrenovoval dům a to, co se pořád odkládalo, najednou dostalo spád, směje se Jirka, který pracuje jako konstruktér. A i když plánuje koupi motorky, zatím se jako samouk učí hrát na kytaru. Do kroje jej oblékala babička Anna, která se stárkování svého vnuka nemohla dočkat. Hodovou chasu doprovodily děti, ženáči i spousta diváků. Jsme velmi mile překvapeni, kolik dnes chodí na hody mladých lidí a jak tím dědina žije, pochvalují si Staufčíkovi, kteří si takový zájem před lety nepamatují. Je to aktivním souborem, lidmi na dědině, hlavně však podporou obce, která se snaží tradice udržet.