Šípy slaví 20. narozeniny

Šípy slaví 20. narozeniny
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Společnost 09 / 10 / 2020

V pátek uplyne přesně 20 let od premiéry dnes už legendární komedie Rychlé šípy. Za tu dobu se stala fenoménem, jaký nemá obdoby.

„Když jsme v roce 2000 začali komedii ve svém volném čase jen tak pro pobavení zkoušet, počítali jsme s několika reprízami. Ani ve snu by nás nenapadlo, že začínáme přepisovat historii Slováckého divadla,“ kroutí hlavou David Vaculík, představitel Jindry Hojera.

Rychlé šípy jsou s největší pravděpodobností nejdéle hranou inscenací v Česku, která má až na výjimky původní obsazení. V délce uvádění předčily i takové hvězdy, jako je Hrdý Budžes s Bárou Hrzánovou, nebo monodrama Simony Stašové Shirley Valentine.

Komedii se smáli diváci v téměř padesáti městech po celé republice, herci ji hráli na hradě, v Národním divadle, v cirkusovém šapitó i ve sportovní hale pro dva tisíce diváků, posbírali celou řadu cen a představili se s ní v mnoha televizních pořadech včetně Manéže Bolka Polívky. Ten po zhlédnutí komedie prohlásil: „Dřív mívali herci v Brně mindrák z Prahy a teď už ho budou mít i z Hradiště.“

Rychlé šípy v číslech:

20 let od premiéry oslaví komedie přesně 9. října

513 představení divadelníci odehráli

12 herců v inscenaci účinkuje ve 23 rolích

150 000 diváků usedlo za 20 let v hledišti

50 - téměř tolik míst v republice už komedii hostilo

9x viděl Rychlé šípy předobraz jedné z postav, dnes 96letý Jindřich Hojer

9 dětí se za dvacet let uvádění narodilo představitelům titulních rolí

435 sprejů na barevné vlasy spotřebovala maskérka Šárka Bellanová

 

Co přeje skutečný Jindra Hojer Rychlým šípům do dalších let?

„Vždycky, když mě pozvali na reprízu, končil jsem svou řeč tím, že hercům přeji do dalších let šťastný let. Ale vloni mi Jožka říká: „Vždyť my už po tom jevišti nelítáme, ale sotva chodíme.“ Tak jsem si pomyslel, že tu svou promluvu už musím nějak upravit. A tak jsem řekl: ‘Co vám přát do příštích roků? Dál dlouhou řadu šťastných kroků.’ A to platí pořád.“

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace