Slavnosti mezi kapkami deště. Víno a památky přilákaly 40 tisíc lidí
Foto: pri
Herec Brzobohatý zahrál pro miss Kuchařovou dvě písničky na housle
S deštníkem se na výlet obvykle nikomu příliš nechce, ale v případě Slováckých slavností vína a otevřených památek udělaly tisíce lidí výjimku. Nebylo by na tom nic divného, kdyby se do Uherského Hradiště nesjeli návštěvníci z celé země. Letošní dvanáctý ročník si navzdory nestálému počastí nenechalo ujít na 40 tisíc návštěvníků. Největší folklorní akce roku tak zřejmě nikdy neztratí punc mimořádné události.
I když pořadatelé před pátečním zahájením říkali, že převratné novinky nebo překvapení nechystají, letošní akce měla znovu několik nej. Ale v honbě za co nejvyšším počtem návštěvníků, ani v přílivu novinek nevidíme smysl. Jde nám především o kvalitní zajištění akce. Tisíce lidí se chtějí pobavit, najíst, napít a odpočinout si. Chyby se určitě najdou a nic nefunguje úplně dokonale, ale naše snaha je být připraven na 130 procent, aby ve výsledku aspoň 90 vyšlo, řekl ve zdravici Květoslav Tichavský, starosta Uherského Hradiště a předseda přípravného výboru.
26 koláčků za 15 minut
Co rozhodně vyšlo na sto procent, to byla absolutní novinka slavností, premiérové Mistrovství Slovácka v pojídání vlčnovských vdolečků. V pětičlenném sobotním finále, které se uskutečnilo ve Vinohradské ulici, se jedlo na čas. Nejvíc koláčků, celkem 26, spořádal ve čtvrthodinovém limitu Pavel Vlček ze Starého Města. Když manželka peče koláčky, není pro mě problém sníst třeba i dva plechy naráz, říkal jedlík, který si už v semifinále pochutnal na dalších deseti koláčcích. A domů si jich od pořadatelů odnesl v krabici dalších sto. Kromě toho získal za prvenství lahev vína a cenu v podobě keramického koláčku.
Na druhém místě skončil Jaroslav Bršlica z Uherského Hradiště, který snědl 23 koláčků. O šest méně napočítala porota třetímu Martinu Vaďurovi z Veselí nad Moravou. Obtížnou soutěž ještě ztížilo pravidlo o tom, že účastníci nesměli koláčky zapíjet. Se svolením poroty se nakonec směli osvěžit až před finále.
Průvod v dešti
I když jsou slavnosti spojené především s akční sobotou plnou hudby, pochutin, zábavy a nedělními, už poklidnými návštěvami památek, letos se program začal rozjíždět už v pátek. To je velmi podstatná novinka. Organizátoři vnímají, že lidé přijíždějí už v pátek a těší se na druhý den, který je dominantní, říká Antonín Mach, ředitel Klubu kultury v Uherském Hradišti, hlavního pořadatele.
Letos tak slavnosti zahájil hudebním programem Schola Ludus v Klubu kultury.
Sobotní průvod tří tisícovek krojovaných z osmdesáti obcí a měst, který je největší akcí svého druhu v zemi, letos vyprovázel déšť. Některé obce se proto mimořádně omezily na účast vlajkonošů a nosičů cedulí. Raritou je osamělý pochod Josefa Říhy ze Zlámance, který dorazil sám. Obecní rozhlas vyhlásil, ať se zúčastníme. Ale mladí asi dali přednost svatbě. No - kdyby se lidé nebáli deště, byli by déle na světě, usmíval se Josef Říha, zapálený folklorista.
Kvůli dešti se do průvodu vůbec nezařadili Bánovští hudci, kteří si na slavnosti objednali nové kroje. Do Hradiště sice přijeli, ale mimořádně až na vystoupení na nádvoří UMPRUMky. Po svém se s nepříznivým počasím vypořádali členové folklorního souboru Březolupský Botík. Bezmála dvoukilometrovou trasu do centra absolvovali s velkou stříškou kempového stanu, kterou nesli nad hlavami místo deštníků.
Déšt dokonce zrušil i jednu z nejsledovanějších soutěží, pěvecké klání Slovácký šohaj, ve které nerozhoduje porota, ale síla potlesku. Škoda, ale na výjimečnosti to slavnostem neubralo, podotkl Lukáš Chovanec, který do Hradiště přijel už podesáté z Přerova.
Letošní slavnosti vína byly pro mne mimořádné hned ze dvou důvodů. Jednak jsem se ujistil o tom, že spontánní zájem doslova tisíců krojovaných o účast na slavnostech nepřekazí ani deštivé počasí. Nejen pláštěnky a deštníky, ale dokonce třeba i malý party stan, který si krojovaní nesli nad sebou, aby nezmokli, byly naštěstí povinnou výbavu jen v sobotu ráno. Modlitby několika tisíc krojovaných, kteří do Hradiště přijeli, však déšť nakonec zahnaly, a asi jsem nebyl sám, kterému spadl velký kámen ze srdce, komentoval Ivo Valenta, iniciátor a mecenáš slavností. Druhým důvodem, proč byly pro mne slavnosti letos výjimečné, bylo to, že se moje dcery Alenka a Eliška poprvé oblékly do kroje. Hodně se do kroje těšily a jejich nadšení neopadlo celé dopoledne. Moc jim to slušelo a já jsem byl hrdý na to, že si tak do svého života odnáší také tuto vzpomínku, ve které se snoubí odkaz našich předků a stále živé slovácké tradice.
Starostové v krojích, Miss World v náladě, Babiš v Redutě
Do krojů se na slavnosti oblékli i místní starostové. Jejich letošního setkání v uzavřené společnosti v budově Staré radnice v Uherském Hradišti se zúčastnil mimořádně i velvyslanec Gruzie Zaal Godsadze. Velvyslanec přijel na pozvání hradišťského starosty Květoslava Tichavského.
Sobotní část slavností si nenechali ujít ani ministr financí Andrej Babiš, na centrálním Masarykové námětí si zatančil i Petr Fiala, šéf občanských demokratů.
Ve Vinohradské ulici se dobře bavila Miss World 2006 Táňa Kuchařová a její přítel, herec a hudebník Ondřej Brzobohatý. Ten sklidil bouřlivý potlesk za krátké vystoupení s cimbálovkou Vincúch. Půjčil si housle a odehrál dvě skladby.
Obří hrozen zůstal v Hradišti
Zatímco loni si obří hrozen odvezla do Vídně jedna z rakouských návštěvnic, letos se dražba nekonala. Věnovali jsme ho hradišťské diakonii, středisku Cesta, sdělil Antonín Hanák z Blatnice pod Svatým Antonínkem, zástupce mikroregionu Ostrožsko-Veselsko.
I když místní kulinářské speciality nabízely desítky stánků na Masarykově náměstí, o pochutiny nebyla nouze ani při prezentacích mikroregionů. V tom s názvem Bílé Karpaty se podle původního receptu navařily dva velké hrnce plné žmolkovice, starobylé kopaničářské pálenky. Na nádvoří Staré radnice, které patřilo mikroregionu Staroměstsko, zněla i němčina. Součástí programu totiž byli i trubači z partnerského města Tönisvorst. Soubor Nette Füchse předvedl lovecké fanfáry. I program mikroregionů se letos musel upravit. Pěvci z Hluku a Korytné se omluvili kvůli marodce ve sborech.
O netradiční prezentaci se postarala obec Salaš. Na rozdíl od ostatních provoněly jejich stánek houby. Lubomír Šafraník, předseda mykologického spolku, přivezl třicet druhů. Mikroregion Buchlov pak překvapil koštem koláčků každou obcí.
Nejlepší víno? Pálava, výběr z hroznů 2013
Do Národní soutěže vín 2014 Slovácké podoblasti se přihlásilo 366 vzorků, ve finále se nakonec prezentovalo 258 vzorků v sedmi kategoriích. Z místních vinařů si odnesl prvenství v kategorii Bílá vína polosladká Jaroslav Vaďura z Polešovic. Zvítězil s Pálavou, výběrem hroznů z roku 2013. Šampionem soutěže je Svatovavřinecké, pozdní sběr 2011, ze společnosti Vinum Moravicum.
Seznam vinařských obcí se letos rozroste buď o Nivnici, Traplice nebo Veletiny. Kdo z nominovaných uspěje? Vítěz bude oznámen až v rámci říjnového Festivalu hudebních nástrojů lidových muzik v Uherském Hradišti.
Dobrovolný nástup do věznice
Potřetí v historii Slováckých slavností vína a otevřených památek se otevřela část areálu hradišťské věznice. Letos se na organizaci poprvé podílelo sdružení Memoria - Iniciativa za důstojné využití věznice v Uherském Hradišti, jehož snahou bylo obohatit prohlídku o výstavy a doprovodný program. To se podařilo vrchovatě, o návštěvu ponurých prostor, kde komunisté věznili politické odpůrce, měly zájem na tři tisíce lidí.
V rámci doprovodného programu, který moderoval herec Josef Kubáník, vystoupili i bývalí političtí vězni. Organizátoři využili mimořádného zájmu ke zorganizování petice za důstojné využití věznice.
autor:
JAROSLAV CHUDARA, PAVEL PRINC