Slovácké divadlo začíná zkoušet Romea a Julii

Slovácké divadlo začíná zkoušet Romea a Julii
Foto: Marek Malůšek  /  Novodobí - Slovácká Julie a Romeo.
Uherské Hradiště Společnost 28 / 04 / 2021

Říká se mu nejslavnější příběh lásky všech dob. Ano, řeč je o Romeovi a Julii z pera Williama Shakespeara. Už brzy jej budou moct prožívat i příznivci Slováckého divadla. Před několika dny jej začali zkoušet uherskohradišťstí herci pod vedením režiséra Lukáše Kopeckého.

Kdo si zahraje hlavní role?

 Do ústředních postav mladých milenců obsadil režisér Petru Staňkovou a Pavla Šupinu. „Jako malá jsem měla pocit, že je Julie taková uvzdychaná, utrápená holka, která si navíc neumí doma zjednat pořádek. A protože já byla od malička prostořeká a muselo být po mém, tak mě ta role nějak nelákala. Nejspíš mi teď za tohle mé mínění dá pěkně zabrat,“ usmívá se Petra.

Na titulní roli dívky, která miluje až k smrti, se těší. Stejně tak má radost, že Romea jí bude hrát kolega a kamarád Pavel Šupina. „Těším se. Pavel je mi lidsky hodně blízký, nebojím se před ním na zkouškách třeba i ztrapnit a snad si umíme vzájemně říkat věci na rovinu, což je, myslím, pro hledání takhle těžké role výhodou,“ uzavírá Petra Staňková.

 Co na to Romeo?

Potěšení z hereckého partneření je vzájemné. „S Peťou už jsem si nějakým tím dobrodružstvím na jevišti prošel a těším se na další dávku adrenalinu. Ona je prostě nevyzpytatelný živel a při zkoušení s ní často vznikají nezapomenutelné momenty,“ říká Pavel Šupina, který se s Williamem Shakespearem prozatím setkal hlavně na škole při hereckých cvičeních. „Mám z Romea obrovský respekt, ale chci se s tím porvat, jak nejlépe dovedu. Je to výzva a jsem zvědavý, jak se s ní dokážu popasovat,“ uzavírá Pavel Šupina.

V dalších rolích milostného příběhu se objeví Tomáš Šulaj, Zdeněk Trčálek, Jiří Hejcman, Josef Kubáník, chůvu si zahraje Irena Vacková, diváci se mohou těšit i na Pavlínu Hejcmanovou, Jitku Hlaváčovou a další.

 Kdy bude premiéra?

Divadelníci věří, že za několik týdnů budou moct zase hrát, a byli by nejradši, kdyby mohli očekávanou novinku představit divákům už během června. „Chystáme pro diváky překvapení, díky němu budou moct vidět Romea a Julii pod širým nebem, a věříme, že to bude zážitek,” slibuje manažerka divadla Jitka Honsová. O konkrétním termínu a prostředí, ve kterém světoznámý příběh uvidí, budou diváci informovaní co nejdřív.

 Otázka pro režiséra Lukáše Kopeckého: „Dá se v Romeovi a Julii ještě najít něco nového?“

„Kdo hledá, najde. Divákům každopádně nabídneme výsostně herecké divadlo a nový pohled na zdánlivě známý příběh. Jak vzkazuje překladatel: Bude to sice hodně smutný, ale je to klauniáda strašná.‘ Ono je to totiž původně napsané více jako komedie, než jak se to později začalo jednoznačně inscenovat jako tragédie. Shakespeare byl divadelník praktik a moc dobře věděl, že pokud se lidi nezasmějou, nebudou ani brečet. Smích a slzy!“

 Romeo a Julie před 21 lety

Aktuální práce divadelníků je už čtvrtým nastudováním Romea a Julie ve Slováckém divadle. Hru uvedlo v letech 1956, 1969 a naposledy v roce 2000. Právě před 21 lety ji režíroval Ladislav Pešek a do ústředních rolí tragických milenců obsadil Terezu Novotnou, tehdy Mikšíkovou, a Tomáše Šulaje.

 „Pro Romea Toma bych umřela,“ svěřuje se Tereza Novotná

Zeptejte se mladé začínající herečky, jaká je její vysněná role. Dost často uslyšíte: „Julie.“ A jak to měla Tereza Novotná?

„Já jsem ji jako vysněnou schválně neměla, abych nebyla zklamaná, kdyby mě nepotkala,“ usmívá se Tereza a vzpomíná, jak tehdy před dvaceti lety reagovala, když se dozvěděla, že se role čtrnáctileté zamilované dívky přece jen dočká. „Uzdravila jsem se. Zrovna jsem marodila, když mi tuto novinku jako posel přinesl můj tehdejší přítel, nynější manžel. Že potkal režiséra Láďu Peška a ten mě pozdravuje a vzkazuje, že budu hrát Julii. Na některé choroby se dá vzpomínat v dobrém,“ říká Tereza.

Jejího milence Romea hrál idol mnoha dívek a žen Tom Šulaj. Dokázala se Tereza vžít do své role lásky až za hrob? „Pro mě jako Julii byl Tom naprosto okouzlující Romeo. Umřela bych pro nej,“ uzavírá s úsměvem Tereza.

 

„Brečel jsem a hledal běsy,“ vzpomíná Tomáš Šulaj

Tomáš Šulaj vzpomíná na svého tehdejšího Romea jen v dobrém, však to taky byla jeho první velká role ve Slováckém divadle. „Romeo je postava spíše kladná. A já to mám obecně tak, že u kladných postav se snažím hledat i nějaké ty běsy a temná místa a zase naopak u záporných najít něco dobrého. Tak jsem se snažil přistupovat i k Romeovi, takže jsem brečel, křičel a ždímal všechny emoce, které k němu patří. Hrál jsme ho hodně lidského,“ vzpomíná a dodává, že Shakespeara a jeho divadelní hry má moc rád. „Zahrál jsem si jich už docela dost, komedie i tragédie, a doufám, že nějaké přijdou i do budoucna. Vždy se na ně budu těšit,“ uzavírá Tomáš Šulaj.

Nyní, po jednadvaceti letech se Tomáš Šulaj vrátí k Romeovi a Julii znovu, jen v jiné roli. Lukáš Kopecký mu přiřkl úlohu Merkucia, Romeova blízkého přítele.

 Romeo a Julie

Jednu ze světově nejuváděnějších divadelních her napsal anglický dramatik, básník a herec William Shakespeare (1564-1616) a premiéru měla v roce 1597. Pojednává o dívce a chlapci ze znepřátelených rodů, zpočátku mladých a naivních. Vzhledem k okolnostem a nepřátelství, které spojuje i rozděluje jejich rody, jsou však nuceni velmi rychle dospět. Bez ohledu na celý svět je jejich cit tak hluboký, že jsou ochotni pro něj zemřít.

 Věděli jste, že…

Ženy nesměly na divadelní jeviště vstoupit až do roku 1660. Proto všechny ženské role hráli muži. Když se hra Romeo a Julie dočkala úplně prvního provedení, představitelem Julie se stal mladý chlapec Master Robert Goffe. První ženou, která hrála Julii profesionálně, byla anglická herečka Mary Saunderson (1637-1712).

Tagy článku

TOPlist