Společný rok oslavili stárkováním

Společný rok oslavili stárkováním
Foto: Zdeněk Kočíř
Popovice Společnost 09 / 10 / 2011

V Popovicích staršími stárky Petra Nováková a Jakub Tomala

Pro každého chlapce by měla být čest tu popovskú chasu na hody vést, prohlásil Kuba na přivítanou, když si pro něj přišla početná chasa. Těm, kteří by dělali ostudu, pohrozil, že budou po škole. Než vyrazil s osmadvaceti páry pro svou milou, zavzpomínal na dobu svého dětství, když šel před třinácti lety za mladšího stárka. To mi bylo patnáct a smrček před domem byl sotva vyšší než já, řekl a ukázal na 20metrový, až po špičku nazdobený smrk. Je vidět, že uběhlo spousty času, a znovu jsem nervózní. Jako muzikant jsem sice zažil tisícery hody, ale snad je to také věkem, musím přiznat, jsem hodně nervózní. S Petrou jsem rok a už se těším, až bude vedle mě v průvodu. Skvěle si to užíváme, tak v tom chci pokračovat, dodal verbíř a učitel, kterého přijeli omrknout i jeho žáci. Po hodech je držitelem dalšího folklorního primátu. Stal se totiž v dvaceti osmi nejstarším popovickým stárkem.
Hodinu před tím, než chasa dorazila před dům rodiny Novákových, uvnitř panovala atmosféra klidu, pohody. Nervózní nebyla ani Petra. Posteskla si jen nad tím, že nemůže být v průvodu. O to víc se těšila na Kubu. Vůbec jsem ho nemusela přemlouvat. Když jsem řekla, že bych ráda šla, sám se podivoval, že bych měla jít s někým jiným, řekla Nováková, která se sestrou obrážela hodové průvody i ve St. Městě a Kudlovicích. Oželela i měsíční stáž. Mohla jsem jet do Nikaraguy, Vietnamu, ale dotazníky jsem vyplnila naschvál neúplně, aby mě nevybrali, podpořila svá slova, jak moc o stárkování stála.
Mírně napilno měla její maminka Jitka Nováková, která sehrála vedle role matky také úřední osobu. Z jejich rukou převzala chasa povolení ke konání hodů. Většinou po vyzvednutí starší stárky jdou přímo na obecák, dnes museli přidat ještě jednu uličku, abych stihla přeběhnout na úřad, řekla Nováková při přežehlovaní šatů.
Večerní zábava se nesla v duchu letošního hodového názvu Tancem a pěsničkú - života cestičkú. A že jich bylo!

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace