Spolkové sbližování v Měšťance
Foto: pri
Rychlý přesun z bastionu si vynutil nečekaný déšť
Výlet do minulého století a ještě kousek dále návštěvníkům v komponovaném programu Měšťanská beseda aneb spolková slavnost přiblížily Klub kultury, Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana a Slovácké muzeum. Poprvé v novodobé historii Uherského Hradiště se sešlo na jednom místě hned několik spolků, které mají, stejně jako i jiné, svého dřívějšího společného zakladatele. Tím se stala právě Měšťanská beseda, která poskytla zázemí pro silné národně-kulturně-společenské cítění občanů. Večer nabízel exkurzi do slavného roku 1895, kdy se konala Národopisná výstava českoslovanská v Praze.
Úvodní část, kde proběhlo několik hudebních vystoupení a módní přehlídka v bastionu, nám o pět minut nevyšla. Bereme to statečně, takže nám vlastně bouřka pomohla hosty přesunout do budovy na hlavní pořad, usmíval se spokojeně Antonín Mach, ředitel Klubu kultury, který přišel v kostýmu vojáka Českoslovanské obce legionářské. I když tři měsíce nepršelo, mohlo to ještě chvilku vydržet, ale jsem rád, že se toto setkání uskutečnilo, řekl Radovan Jančář, ředitel Knihovny BBB, v kostýmu muže z roku 1930.
Krásu a pestrost módních stylů nereprezentovali pouze muži. Z Luhačovic přijel Okrášlovací spolek Calma a jeho odnož Crazy Flappers. Lenka Hofmanová a Jarmila Ďurďová nakonec po dešti již mimo program jen tak pro radost zatančily nacvičený charleston.
To, že akci podpoří v dobovém oblečení, si přes sociální síť odsouhlasily Kateřina Dvořáková, Lucie Bartošíková, Adéla Polloczková. Splnila jsem si dětské přání a první šaty si koupila, když jsem začala provázet na zámku v Buchlovicích. Další si už šiju sama. Mám velkou radost z toho, že mě podpořily sestřenka i kamarádka ze školy a že jsme dnes tady, svěřila se Dvořáková ve slušivém cestovním kostýmku z 80. let 19. století.
Bylo velmi milé pozorovat, že spolkaři nepřišli bavit pouze návštěvníky, ale také sami sebe. Překvapením bylo, protože žádnou takovou akci nikdo zatím nedělal, kolik lidí z Hradiště přišlo. Vytvořili spolu s vystupujícími úžasnou noblesní atmosféru a vydrželi i to úmorné vedro, které panovalo v budově, kde se odehrávala druhá část, konstatoval Ivo Frolec, místostarosta Uherského Hradiště.
Mezi staršími se našli i mladí, kteří projevili zájem dozvědět se něco z historie spolkové činnosti. Co mě dnes přimělo přijít, byla maminka, která zpívá ve Svatopluku. Nadšená jsem z toho nebyla, ale nakonec jsem ráda, že jsem šla. Vůbec jsem netušila, že tolik osobností proslavilo Slovácko v zahraničí, a také to, že Jaroš Němec, zakládající člen muziky Slováckého krúžku, byl rodák z Ořechova, odkud pocházím, nechala se slyšet po skončení programu Kristýna Rokytová.