Stárci. No problem

Stárci. No problem
Foto: pri
Svárov Společnost 29 / 10 / 2013

Mladší stárci si skoro hleděli do oken, ke starším to bylo cobydup

Víc vás nebudu trápit a dávám vám volnou ruku, pronesl na samotném konci mše svaté za občany Svárova bílovický farář. Hodování bylo posvěceno a obyvatelé obce se i letos mohli radovat s mládeží, která zdejší zvyk drží pevně v rukou. Snažíme se hody dodržovat. Je z čeho vybírat a každý ví, že za stárka jednou půjde, prohlásil muž v chase číslo jedna, Pavel Gajdůšek, který má ve Svárově babičku a v chase trvale zapouští kořeny. Když nebudou lidi, tak uvidíme, možná budou příště, jak je tady zvykem, jen letošní mladší stárci. Tipy na stárka už jsou, ale ještě schází děvčica. Vše se rozhodne u starosty, jak budeme odnášet právo. Tam se to dozvíme, shodli se Pavel i jeho stárka Nikola Marcaníková.
O tom, jak to probíhalo u starosty, vědí své mladší stárci Vendula Hubáčková a Petr Bartoš, kteří si naplněním tohoto nepsaného pravidla prošli loni. Kývli jsme samozřejmě na oba dva roky. S tím jsme do toho šli, souhlasně potvrdili Vendula i Petr. V plánu jsem to neměl, vše změnila vzniklá situace u starosty, popsal svůj postoj Petr a bránil se před mojí spekulací, že by rozhodnutí podpořil alkohol. Ne, to určitě ne. Jak se říká po haluzi se ke všemu přimotala i Vendula. Neplánovala jsem nic, protože v kroji jdu teprve počtvrté. Rodiče vše podpořili. Naši s tím tak napůl počítali. Jednou to přijít muselo, zavtipkovala Vendula. Je to pěkná tradice a i když naši tančí country, proti nebyli a souhlasili, že příští rok půjdeme za stárky, dodala.
Rok uběhl velmi rychle a z mé paměti se nevytratily vzpomínky na loňské škaredé počasí a nabídku k ochutnání Pavlovy slivovice. Zeptal jsem, jestli letos nemůže pochybět. Čerstvá zatím není, ale zásoby jsou. Demižon je připravený a určitě nikdo na suchu nebudeme, uklidňuje svérázný stárek. U nás se vytáhla pět let stará, kterou dědeček schovával, až půjdu za stárku, přidala Nikola.
Večerní zábavu s DH Topolanka oživila dvě taneční vystoupení.

Tagy článku

TOPlist