Stárci působili jako bratrské duo

Stárci působili jako bratrské duo
Foto: Petr Malík
Břestek Společnost 15 / 11 / 2010

Hody v obci bývají jednou za rok a potřetí v řadě dorazily i do Břestku. Podzim končí, zima začíná, tak pojďme a oslavme svátek sv. Martina, vyvolával podstárek, když si přišli pro prvního z čela chasy, mladšího stárka Petra Jurču. Hodový víkend podpořilo ihned od začátku příjemné slunce, které nad očekávání umožnilo všem užívat si hodování plnými doušky jako dobrého vína, které měl každý šohaj v čutoře.
Z pohledu na letošní stárky Petra Jurču a Víťu Hurdese je vidět, že si stárkování užívají a chasa má skvělé dva tahouny. Vzájemně si nalévají vína, společně zpívají písničky, čiší z nich vzájemný respekt a podpora. Moje stárkování bylo jasné. Tak jsme se domluvili. Kdo bude z ročníku nejstarší, musí jít. Sice jsme tuším tři, ale rád jsem to vzal na sebe. Našim holkám se moc za mladší stárku jít nechtělo, takže nakonec to vyšlo, že se mnou jde moje partnerka Míša z Kunovic, popisuje Petr.
Každý, kdo zná historii Břestku, by si mohl myslet, že Petr s Míšou mají našlápnuto stejnou cestou jako manželé Crlovi, kteří spolu šli postupně za mladší i starší stárky a do třetice se pak vzali. Ho, ho, to jo! Když bude nebe jasné celé dva dny, tak jo. Uvidí se, směje se Petr při doznívání pochodové skladby DH Straňanka. Přesouvám se blíž ke staršímu stárkovi na krátký rozhovor, ale příjemně jsem narazil. Vydrž chvíli, budeme zpívat, rychle mi říká Vít a naznačuje, že si mám dát pauzu, a dokazuje tak, že je stárkem, který se nebojí poručit. Jsem hlavně rád, že hody před třemi roky začaly. Břestek to potřebuje a lidé jsou hodně natěšení. Největší dík patří manželům Crlovým, kteří to tu začali. Jsme tu velmi dobrá parta mladých lidí, kteří chtějí dělat zábavu a prodávat ji lidem a širokému okolí. Lidé jsou veselí, šťastní a večer na zábavě dokáží, že umí nejen zpívat, ale i tancovat, sděluje Viťa, který za sebou vede devatenáctičlennou chasu a dobré dvě stovky lidí v průvodu.
Mladší stárka Míša Častulíková přiznává, že kroj jí cizí není. Baví mě to, ale do žádného kroužku jsem nechodila. Jak vše prožívá Míšina maminka? Je hrdá na to, že se Kunovice mohou reprezentovat na Břestku? Jistě, jistě, zdráhá se k delšímu rozhovoru. Slovo si bere babička Emílie Častulíková. Já jsem velmi hrdá, i když jsem Hradišťanka, a pokud by vše skončilo svatební cestou jako u Crlových, byla bych určitě velmi ráda a pyšná. Chasa vyráží pro starší stárku Ivanku Křemečkovou a následně ještě pro práva a povolení ke starostovi.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace