Stárka draftovali z Horňácka

Stárka draftovali z Horňácka
Foto: pri
Huštěnovice Společnost 24 / 11 / 2014

Chasa měla tradičně sraz na zastávce u Vaverků

Hodina po obědě. Hodaři se začínají scházet. První doušky něčeho na zahřátí projasňují ospalé tváře. Boršičanka se začíná stavět do pochodové formace. Hody 2014 v Huštěnovicích začínají. Jsme rádi, že máme alespoň starší stárkovský pár, a rozhodně se budeme bavit až do úterního rána, kdy to rozpustíme, obhajovali vzniklou situaci Jakub Kadlček a Zdeněk Horák, hodoví podstárci.
Jen pár kroků a už byli u domu, odkud tentokrát vycházeli oba letošní stárci, skorošvagr se švagrovou. Nikdo to nechtěl dělat a možná to bude největší hodový přestup Slovácka. I když Martin není folklorista, ohromně ho to baví, a to mu chasa ani nic nemusela slibovat, komentovala Edita Šímová, která přítele Martina propůjčila své sestře, aby mohli jít spolu za stárky.
Na přípravu si vzal týden dovolenou. Byla to hozená rukavice, kterou jsem zvedl. Loni byly hody tak krásné, že když mi řekla Edita, že nemají stárka, tak jsem jí řekl, že budou, i kdybych to měl dělat já. No a jak je vidět, tak to i skončilo, nechal se slyšet Martin Janoška z Velké nad Veličkou, kterého pochválila jeho stárka Zdislava Šímová, že se doučil pod vedením Mirka Hlaváčka tancovat i cifrovat. Hody narušené nejsou. A doufám, že huštěnovští kluci půjdou do sebe a příští rok se toto nebude opakovat, postěžovala si Zdislava, která poděkovala rodičům. Z našeho domu už se vycházelo mockrát, a tak starosti s přípravou vlastně nejsou, protože nás rodiče podporují. Jinak vše ostatní je na nás - jaké si to nachystáme, takové to budeme mít.
Z bohaté historie huštěnovických hodů, která sahá až do roku 1921, vynikla zajímavá statistika. Celkem jedenáct párů se po hodech dalo dohromady. Aj my jsme se našli s manželem na hodech - v roce 1970. Vzpomínek není moc, přeci jen je to přes čtyřicet let, ale pamatuji si, že nejvíc měli stárci starosti s chasou. Museli kluky hlídat, aby něco nevyvedli. Tehdy totiž ještě holky nechodily jako dnes, zavzpomínala Dana Vaverková, která si Františka vzala v roce 1973.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace