Stárkou půl století po babičce

Stárkou půl století po babičce
Foto: Jakub Ketman
Nedachlebice Společnost 17 / 11 / 2015

Do hodů se aktivně zapojuje téměř celá stárčina rodina

Hodové veselí se o víkendu přeneslo i do Nedachlebic. Po nějaké době mohl krojovaný průvod vyzvednout stárky. Těmi letos byli Kristýna Koňaříková a Tomáš Běhůnek. S nápadem postavit se do čela chasy přišel Tomáš, který chtěl ukončit sérii hodů bez stárků. Ti zde byli naposled v roce 2012. Tomáš k sobě hledal partnerku, která by se s ním hodového práva ujala. Jeho volba však byla jednoduchá. Tři roky už tančí právě s Kristýnou Koňaříkovou, a tak požádal ji. Kristýna se sice nechala chvíli přemlouvat, ale když jí slíbila podporu a pomoc celá rodina, tak i ona souhlasila. Známe se už od školky a ve škole jsme spolu chodili do jedné třídy a i v chase spolu už nějakou dobu tančíme, takže si dobře rozumíme, řekla stárka Kristýna.
Pro rodinu Kristýny Koňaříkové byly hody výjimečné i z toho důvodu, že její babička Jana Šubardová vzpomínala na své devatenáctiny, kdy byla stárkou ona. Letos to je přesně padesát let od tehdejších hodů. Šla tehdy za mladší stárku se svým přítelem Stanislavem, kterého si krátce po hodech vzala. V listopadu jsme šli na hody za stárky a už v únoru jsme se brali, vzpomíná Jana Šubardová.
O padesát let později pomáhá organizovat hody znovu, ale tentokrát jako stárčina babička. Především se zapojila do chystání kroje, aby to stárce slušelo. Kristýnku jsme přemlouvali, aby vůbec letos za stárku šla. Slíbili jsme jí pomoc, a tak nakonec na to před měsícem kývla, řekla babička Jana. Už několik let se aktivně do příprav hodů zapojuje i stárčina maminka Adéla, která chystá pro stárky hodové právo s panenkou, typické pro Nedachlebice. Krásné hody ošperkovala i večerní hodová muzika, na které kromě Staroměstské kapely zahrála i CM Mladý Včelaran. 

Galerie

Tagy článku

TOPlist