Stárkou v šestnácti letech

Stárkou v šestnácti letech
Foto: ket
Buchlovice Společnost 20 / 07 / 2018

V Buchlovivích si připoměli pětašedesát let od obnovení hodové tradice

Krojovaní zaplnili v sobotu Buchlovice. Sraz folklorních nadšenců si letos připomenul už pětašedesáté výročí obnovení martinských hodů s právem.
Slavnost si letos nenechala ujít ani Jaroslava Gregorová, která stárkovala právě v roce 1953. „Tehdy jsme byli skupinka mladých lidí a dala nás dohromady etnografka Vlasta Sedlářová. Museli jsme si zvolit, kdo bude stárkovat. Já jsem tam tehdy byla nejmladší, bylo mi šestnáct let. Mým tanečním partnerem byl Štěpán Daňhel, který se věnoval folkloru i na gymnáziu, takže bylo jasné, že bude stárkem. A jeho kamarád řekl, že když my dva spolu tancujeme, tak máme jít oba i za stárky. A to do hodů zbývalo čtrnáct dní,“ zavzpomínala na své stárkování Jaroslava Gregorová. V její rodině folklor zůstal, syn Zdeněk se totiž role stárka ujal hned dvakrát. „Jsem moc ráda, že tradice se pořád uchovává, protože kroj je moje láska. Když si jej člověk obleče, je to opravdu slavnostní chvíle,“ uzavřela Gregorová.
Během krojového odpoledne nechybělo ani vystoupení místní chasy, která tak pozvala všechny přítomné na letošní podzimní hody.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace