Stárkování si naplánovali už ve třinácti

Stárkování si naplánovali už ve třinácti
Foto: ket
Huštěnovice Společnost 19 / 11 / 2018

V Huštěnovicích se do čela chasy postavila i staroměstská exstárka

Hodové veselí vypuklo o víkendu v Huštěnovicích. Zdejší hody letos slaví pětadevadesát let, a tak to místní využili i k uspořádání setkání stárků.
Krojovaný průvod letos vedly hned dvě dvojice stárků. Jakub Kadlček a Kristýna Vaculíková střežili právo starších stárků a na tuto roli se delší čas připravovali. „Osm roků tady chodím v kroji a už pár let slibuji, že půjdu i za stárka. Letos mi to konečně vyšlo,“ vysvětlil Jakub Kadlček, který si přivedl stárku Kristýnu ze Starého Města. Ta si tam stejnou roli zkusila už před dvěma lety. Sama ale připouští, že oboje hody jsou pro ni velmi rozdílné. „Letos je to tady více ve stresu a přípravy jsou pro stárky náročnější,“ prozradila letošní huštěnovická stárka, která folklorní zkušenosti sbírala nejprve v Dolinečce a později i v Dolině.
Nejen Jakub Kadlček se na roli v čele chasy dlouho připravoval. Už od vstupu do chasy stárkování vyhlížela dvojice Anna Smětáková a Marek Silný. „Na našich prvních hodech před pěti lety, když nám bylo oběma třináct, jsme si řekli, že v roce 2018 půjdeme za stárky. A to se nám podařilo,“ přiblížil svoji motivaci stárkovat Marek Silný. Ten má k folkloru hodně blízko díky hře na violu a zkušenostem, které jako malý nasbíral v Hradišťánku.
I přes stresové a náročné situace dokázala čtveřice hody dobře zorganizovat a naplno si je užít.

Dva roky po stárkování se vzali
Setkání stárků se stalo dobrou příležitostí, jak se sejít a zavzpomínat a potkat staré známé. Mezi hosty setkání patřili i manželé Býčkovi, kteří se kromě společného stárkování dali i do společné cesty životem.
Do čela chasy se postavili v roce 1953. „Tehdy zrovna bylo po měnové reformě a nebylo peněz. A když tady měly být hody, tak jsme měli velký strach, že když lidé nemají peníze, tak na hody nikdo nepůjde. Ale stal se opak. Lidé z lítosti, že nejsou peníze, dali ten zbytek, co měli, právě na hody. Tak jsme mohli hodovat čtyři dny,“ vzpomíná na své stárkování František Býček.
Se svou manželkou Růženou se až do společného stárkování neznali. „Já jsem ji vůbec neznal. Ona bývala na dolním konci, ona bývala na horním.“ Přesto se jednalo o začátek jejich společné cesty životem. Dva roky po hodech, na kterých stárkovali, se vzali. „Svatbu jsme měli přímo na datum huštěnovických hodů. Manželka je taky na Kateřinu narozená, tak to slavíme vždy dohromady,“ uzavírá vzpomínky František Býček.

Galerie

Hody v Huštěnovicích

Hody v Huštěnovicích

19 / 11 / 2018

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace