Stárku chránila hradní stáž

Stárku chránila hradní stáž
Foto: pri
Bílovice Společnost 28 / 11 / 2012

Anotnín Dostálek: Šikovná stárečka je to. Jak má být.

Krojové roucho si oblékla i sv. Kateřina. Jednou z posledních obcí, která uzavřela seriál letošních slováckých hodů s právem, byly i Bílovice. Při oslavách se občané i chasa spokojili s jedním stárkovským párem Ivanou Bečicovou a Antonínem Dostálkem. Překvapení čekalo na průvod před domem stárky. Z domu vyšel muž v kroji nebo spíš stejnokroji. To byl bratránek, který pracuje u hradní stráže, tak si vzal pro tuto slavnostní událost uniformu, odhaluje Ivana neznámou postavu. Má to místo saka a rozhodně vzbuzuje velkou pozornost, což podpořil i tím, že se pustil také do roznášení slivovice, dodala Ivana, která se svěřila, co pro ni znamená obléct si kroj. Jsem ráda, že jsem se narodila tady na Slovácku a přímo v Bílovicích. Hody jsou pro mě zachovávání tradic, protože si myslím, že je to více méně jen u nás, a vyjadřuji tím kladný vztah k rodišti. Su ráda, že možu na hody chodit, o kroje se starat, říká tanečnice Včelaranu. Za největší oběť považuje finance, čas a energii při nacvičování. Náhradou je nám všem nepopsatelný zážitek s možností bavit celou dědinu, dodává Ivana, co vše povinnosti vyvažuje.
Antonín se stárkování ujal bez příprav a přeskočil možnost jít za mladšího stárka. V průvodu se však právo mladšího stárka  objevilo. Ano, nesehnali jsme stárka, ale vždy nosíme obě dvě práva. Pokud stárek není, tak jej alespoň na ukázku nosí vedoucí chasy, vysvětluje Antonín. Co nesmělo chybět, byly hodové tanečky. Budeme tančit tance z Dolňácka - bílovské, častkovské, boršické a hlucké. Pásmo vymyslely a všechno nás naučily přímo moje stárečka spolu s Věrou Dovrtělovou, vyzvedl Antonín kvality své stárky. Šikovná stárečka je to. Jak má být, rychle dodal Antonín, který se folkloru nevyhýbá, ale svůj čas věnuje hlavně sportu. Na zkoušky chodil poctivo. I když hraje fotbal, tak je to tanečník šikovný, vrátila mu Ivana pochvalu.
Na otázku, čím jsou bílovické hody výjimečné, jsem dostal milé, prosté a rychlé odpovědi. Stárkem. Stárkou. Do kroku a k tanci hrála DH Topolanka. Tečku udělala nedělní obchůzka a večerní zábava s CM Mladý Včelaran.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace