Starostovi povolení předal starosta

Starostovi povolení předal starosta
Foto: pri  /  Vážanští stárci Iva Bartošová a Karel Polášek
Vážany Společnost 25 / 09 / 2013

Stříbrňanku po půl století museli zaskočit Vacenovjáci

Všichni krojovaní vínečko pijou, ale stárečku s právem ještě nemajou. Tož jsem to došel napravit k tomuto domečku, kde jsem našel šikovnou dcérečku, zaveršoval Karel Polášek, pořadatel a stárek v jedné osobě, ve Vážanech. Stárečka mu na to velmi překvapená odvětila: Můj milý stárku, musím se přiznat, že jsi mě docela překvapil, že ses včas probudil. Eště včera jsem se modlila, abych stárka v noční košuli neměla. K hodování a veselí už chyběl pouze jeden krok, a to povolení k jejich konání starostou obce.
Cítím se báječně. Je mi fajn, ale kam povedou další naše kroky, to kdybych věděl, tak bych ti to řekl, neváhal popsat své pocity Polášek po společném přípitku. Bez ostychu se přiznal, že z folklorních tradic moc nastudováno nemá. Ze začátku to bylo strašné, teď se to dá. Už mám vedle sebe stárečku. V kroji jsem nechodil a za to, že dnes jdu za stárka, vlastně můžou hasiči, respektive já sám a hlavně moje stárečka, řekl Polášek a přiblížil v rychlosti anabázi shánění stárků. Jednou za dva roky hody pořádáme my dobrovolní hasiči, kde jsem starostou. Chodil jsem, prosil jsem - a nakonec uprosili oni mě, dodal po boku své stárky Ivy Bartošové zjevně šťastný stárek. Když Kája sháněl někoho, kdo by šel, nebránila jsem se. Vše ale vypadalo bledě. Ještě před třemi týdny to vypadalo pouze na večerní hodovou zábavu, protože nikdo nechtěl jít za stárka, nechala se slyšet bývalá členka FS Lintava a studentka druhého ročníku Karlovy univerzity, která věřila, že její stárek obstojí i ve zkoušce, kterou má každoročně připravenou starosta obce. Kája je velmi šikovný, zvládá vše. Určitě i s koštýřem bude umět zacházet, vždyť dělá ve vinařské firmě.
Starosta vydání práva moc neprotahoval a třináctičlenná chasa se mohla letos nezvykle s dechovou hudbou z Vacenovic bavit až do rána. Před obecním úřadem se blýskly i děti, které pod vedením manželů Štastných zatančily jejich kouzelné hodové pásmo.

Tagy článku

TOPlist