Štěpán Urban hvězdou Doteků

Štěpán Urban hvězdou Doteků
Uherské Hradiště Společnost 19 / 05 / 2016

Chci být hudební, a ne mediální produkt

Očekávaná výstava Doteky II bude zahájena slavnostní vernisáží ve středu 18. května v 17.00 za hudebního doprovodu uherskohradišťského dětského sboru ZUŠ pod taktovkou Ivany Zámečníkové ve Felixově sále jezuitské koleje v Uherském Hradišti. Po vernisáži se návštěvníci mohou přesunout do Reduty, kde v 18.00 odstartuje benefiční koncert Doteky, jehož výtěžek bude věnován uherskohradišťské pobočce Sjednocené organizace nevidomých a slabozrakých ČR. Hvězdou večera bude Štěpán Urban, kterému jsme položili několik otázek.

Co ty a výstava Doteky?
Projekt jako takový se mi velmi líbí. Ve škole jsme o tom měli loni dokonce přednášku a nakonec jsme se do projektu i výtvarně zapojili. A když přišla Radka Doskočilová s nabídkou, abych zahrál na benefici, samozřejmě jsem ji přijal. Rád.

Jaký máš vztah k nevidomým?
Cítím k nim úctu a respekt. Ti, se kterými jsem se doposud setkal, mi přišli jako fajn lidi, ale k nějakému hlubšímu poznání jsem zatím neměl příležitost. Jsou však výborní muzikanti, tak mě to třeba jednou čeká…

V „zušce“ jsi strávil kus života. Vzpomínáš rád?  
Jsem zuškař tělem i duší. Devět let jsem docházel do výtvarky k Janě Tvrdoňové, pak do zpěvu k Ivaně Zámečníkové a také na kytaru. Chodil jsem tam rád a mám s nimi hodně dobré vztahy. Proto s radostí pomohu.

Tvůj život se díky Superstar hodně změnil. Když je člověk účastníkem televizní show, zdá se mu, že mu svět leží u nohou. Jak jsi na tom byl ty? Nechal ses tím pozlátkem zlákat, nebo jsi stál nohama na zemi?
Já jsem si celou dobu myslel, že stojím pevně na nohách, ale až teď, zpětně, mi dochází, že jsem byl, co se týče showbusinessu a života „potom“, velmi naivní. Rychle jsem přibrzdil a postupně se vracím do normálního života. Rád bych začal znovu, úplně od začátku. Chci být hudební, a ne mediální produkt.

Je pořekadlo „světská sláva polní tráva“ pravdivé?
Naprosto přesně. Poznávám ho na vlastní kůži.

Už víš, kam se budou tvé kroky ubírat?
Velice rád bych se věnoval muzice, ale v současnosti je to opravdu velmi těžké. To, aby se člověk dokázal muzikou uživit, stojí hrozně moc sil a také je nezbytné, aby něco uměl. Pro mě je teď prioritou dostudovat gymnázium a pak snad DAMU, JAMU, ... Uvidím, co mi osud přinese.  

Říká se o tobě, že jsi pohodář, ale není to spíš flegmatismus?
Tak trochu obojí. Vím o sobě, že když se mi do něčeho nechce, musím se opravdu hodně nutit. Ale když se naopak pro něco nadchnu, dokážu zamakat a vydat ze sebe úplně všechno.

Mediální humbuk utichá, ale stále je o tebe v regionu zájem. Vnímáš to ještě pozitivně? Nemůžeš se ani flákat městem a večírkovat, protože by tě někdo nafotil a poslal do bulváru...
Já jsem si zájem užíval, když jsme jezdili po celé republice, fanynky šílely a já si myslel, že jsem vážně slavný. Ale pak jsem se naštěstí probudil a přestal to řešit. Nejraději bych se vypařil a skočil do normálu.
Kámoši by fotky do bulváru neudělali a já zase nepařím tak, abych se musel stydět. Samozřejmě, že mě netěší nesvoboda, že když sedím na pivku a někdo do mě začne vrtat. To se mi fakt nelíbí. Ale asi jsem si to měl uvědomit dřív.

Z obyčejného kluka se stal „slavný hradišťský rodák“, který proslavil jak region, tak gymnázium na Velehradě. Poděkoval ti vůbec někdo za reklamu?
No, škola vnímá shovívavě mé absence. Kdybych byl obyčejný floutek, tak by mě dávno vyrazili. Koncert ve Slováckém divadle bych taky asi neměl bez účasti v Superstar a možná bych ani neúčinkoval na benefici Doteků.

Už ses pustil do natáčení slibovaného singlu?  
Písničky i peníze by byly, ale pořád se mi nelíbí způsob prezentace vydavatelství. Je super, že můžu díky smlouvě vydat tři alba, ale musím se domluvit na výsledku. Asi mám trochu odpor k dnešní popové scéně a docela si vyčítám, že jsem do Superstar šel, protože ze mě vyšel stejný produkt, který ve své podstatě odsuzuji.
Nelíbí se mi to a každý týden jezdím do Prahy říkat, že takhle to fakt nechci. Možná mě vyhodí za „nespolupráci“ a pak budu svobodný. (smích)

Co plánuješ na prázdniny?
Asi nebudu nikde hrát, ale chtěl bych omrknout nějaké festivaly. Chci hlavně tvořit, skládat a makat na sobě. Mám v hlavě plán na duo kytara - trubka a teď to s Vojtou Hondlem ve stylu jižanského folku/rocku/indie dávám dohromady. Jinak mám rád jamování nebo společné nápady muzikantů s Lukášem Kučerou (kytara) a Radkem Doskočilem (bicí). Ze zastávky autobusu jsem se dozvěděl, že mám vystupovat v Amfíku v Popovicích, takže tam mě také mohou fanoušci vidět.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist