Straňanský stárek uvařil vlastní hodové pivo
Foto: Antonín Reňák
Straňanský stárek David Bruštík se stárkovou Karolínou Vintrovou a mládek Josef Grebík s mládkovou Markétou Kolajovou letos dostali nelehký úkol - poprat se s nepřízní počasí, jakou dlouho nepamatujeme.
Celou chasu semkla nepřízeň počasí
Zvládli to však na jedničku a za to by měli všichni chlapi zpod Javoriny smeknout klobouk, dámy je pevně obejmout. Mohli hody odvolat stejně, jak byly zrušeny všechny akce v kraji, ale neudělali to. Slavnost přizpůsobili počasí a veškerý program přesunuli pod střechu…
„Program se neustále měnil. Chasa ale ukázala, že o hody stojí a je pro ně ochotna udělat maximum. Do hor pro máje se jelo o den dříve, než bývá zvykem, i se stárkem a mládkem, kteří obvykle pro máje nejezdívají. Byli jsme také nuceni zrušit zvaní na hody ve zdobeném voze taženém koňmi, kde hraje muzika a zpívají mládenci z chasy. Máje se zdobily klasickými mašlemi, a ne krepovým papírem, který v tomto počasí nevydrží,“ vypočítává změny v programu hlavní hodový představitel.
Pod právo nás postavil mládek s mládkovou
„Mládek s mládkovou za námi přišli, jestli letos do toho nepůjdeme s nimi. Bylo to dlouhé rozhodování, jelikož je hodová příprava celkem náročná, a když uvážím, že pracuji v zahraničí, váhal jsem,“ popisuje stárek, který s přítelkyní Karolínou tvoří už čtyři roky pár jak na hodech, tak v soukromí.
„David vypadal, že by si stárkování zkusil, tak jsem rozhodování nechala na něm. Myslela jsem, že z toho na poslední chvíli vycouvá, ale nakonec se rozhodl do toho jít, tak jsem ho ráda podpořila,“ doplňuje hodový příběh stárková. „Každopádně jsem si řekl, že když už jsem byl v chase a vím, co to obnáší, vezmu to tentokrát na sebe,“ shrnuje myšlenky David, který vystudoval potravinářskou chemii na VUT v Brně a teď své vědomosti vkládá do praxe. Kromě muziky se zajímá i o vaření piva, takže se letos o hodech podávalo i pivo z jeho vlastní produkce pivovarnictví.
Tradice je ve Strání silně zakořeněná v rodinách
Už od malička byli všichni čtyři hodoví představitelé vychovávaní a vedeni k dodržování místních tradic. „My to máme v rodině dokonce čtyřnásobně. Taťka je cimbalistou rodinné CM Strýci, já se svými dvěma sourozenci Danem a Natálkou jdeme v jeho stopách. Do kroje mě rodiče oblekli snad už v kočárku a už mi to zůstalo. Hraju na cimbál a také na violu, ať už v naší rodinné muzice, nebo dříve v CM Husličky nebo CM Jakub,“ říká stárek David, který během gymnázia tancoval i v FS Javorina.
„Vzhledem k tomu, že taťka hrával v CM a mamka chodila do folklorního souboru, tak jsem přirozeně i já měla od malička vztah ke krojům a tradicím. Prošla jsem dětským souborem Javorinka a na gymnáziu pak také Javorinou,“ dodává Karolína, studentka zubního lékařství na LF v Hradci Králové. Na základní škole 9 let hrála na housle, pinkala tenis, ale nakonec si vybrala výtvarku, protože kreslení, malování a tvoření ji bavilo už od dětství. Nyní většinu času času tráví při studiu, s přítelem Davidem, ale když jí zbude chvilka, ráda zaskočí na zkoušku FS Javorina.