Strážnický skanzen od fašanku po Velikonoce

Strážnický skanzen od fašanku po Velikonoce
Foto: vrb
Strážnice Společnost 26 / 04 / 2011

Areál Muzea vesnice se v letošním roce poprvé otevřel pro návštěvníky s pořadem Fašanky, fašanky, Velká noc ide, který představil masopustní a jarní zvyky. Po čtyři dny jeho konání na mnoha místech přírodního skanzenu si přišla na své především mládež.
„Chtěli jsme si ověřit, jestli děti ještě dokáží vnímat tu fašankovou veselici, taškařici. Odvázat se tak, aby to prožívaly. Připravili jsme pro ně dílnu, kde si mohly vyrobit masky, nebo různé papírové šátky, čepice,“ řekl k programu jeden z autorů Martin Šimša ze strážnického Národního ústavu lidové kultury.
„Moje zkušenost je taková, že děti se do dění zapojují fantasticky. Dokáží mlátit na střílkách, chodit v maskách s medvědem. Je to dobrá zpráva, že tudy cesta vede, a budeme se proto na tradice zaměřovat daleko víc,“ konstatoval Šimša, který sám v lidovém kroji předváděl zvědavcům, jak se vyrábí píšťalička.
Součástí pořadu byly i ukázky zdobení kraslic či pletení korbáčů a také malý řemeslný jarmark s velikonoční tematikou či ochutnávka vín, destilátů a typických velikonočních pokrmů.
V jednom ze starodávných stavení ve skanzenu postarší tetičky z Vacenovic s mužským doprovodem, než se rozvykládaly o velikonočních zvycích, tak nejprve vyzvídaly na dětech, zda chodí do kostela.
„Mnoho jich nebylo, jedna čtvrtina. Nejvíce jsme však byly zaskočeny, když jsme se vyptávaly, zda vědí, v čem tkví význam Zeleného čtvrtka. Většina z nich odpověděla tím, že doma mají špenát. Vůbec nevěděly, že tento významný křesťanský den je symbolem naděje na věčný život. Kdo by jim to taky řekl, když rodiče to taky nevědí,“ sdělila s povzdechem Ludmila Mikulčíková.
„Tvrdím, že mládež má být duchovně vzdělávána v každé sféře, i v té náboženské. Kdo jim ukazuje, co je dobré a co je zlé? I když náš národ má blahobyt, děti jsou zahrnuty různými vymoženostmi, duchovního života je pramálo,“ dodala za stolem po odchodu jedné ze skupin dětí z Brna přísedící Blažena Martínková.
„I tento způsob prezentování svátků jara je vhodný pro děti. Vloni jsme byli ve stejnou dobu ve skanzenu v Rožnově pod Radhoštěm. Tady ve Strážnici je lepší prostředí, dostatek atrakcí, hodně povídání. Myslím si, že děcka odsud budou odjíždět k domovům dostatečně ponaučena,“ zhodnotil návštěvu na Slovácku učitel z Brna-Žabovřesek Tomáš Ulrich. Do Strážnice ze ZŠ Sirotkova s ním přijelo osmadvacet zvědavých a pozorných žáků.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace