Svému milému stárkovi vyšila kroj
Foto: pas / V kroji - letos jako stárci, příště jako novomanželé.
V Ostrohu je na spadnutí krojovaná svatba
Letošní ostrožské hody s právem se točily kolem zamilovaných stárků Zuzky Strachotové a Tondy Bouři, kteří si brzy řeknou ano, jejich rodičů pracujících v kunovickém Letu, nejrychleji postavené i podřezané májky, strhujícího metlového tance na hodové zábavě a místostarostky o berlích, která si v novém kroji nakonec nezatančila.
Pavel Jurčeka je nejen mistrem šermířským, ale i májovým. Pod jeho velením dokáží Ostrožané postavit klasickým způsobem hodovou májku během pár sekund. On si pak pyšně může vykračovat po podzámčí a bafat z fajky. K tomu mu vyhrávají Mladí Burčáci, popíjí se burčák a když opentlená májka pevně drží, chasa předvede tanečky. Letošní idylku narušil déšť a stejně pochmourný byl i osud máje. O sobotní půlnoci, kdy stárci odnášeli hodové právo do zámeckého trezoru, zjistili, že drží na několika centimetrech. Aby dílo vandalů neohrozilo ostrožskou památku ani životy lidí, poslala chasa májku raději k zemi. Příští rok na ni nalepíme cedulku, kdy se má kácet, aby ji zase někteří nechtěli zbořit v nesprávný čas nesprávným způsobem, vysvětluje stárka, proč při nedělním scházení se do kostela bylo podzámčí pusté.
Přesto ostrožskými hody žilo o víkendu celé město. Jakmile se rozpustila sobotní mlha a dojedla poslední sousta hodového oběda, vyvedli vyvolávači krojované šohaje a děvčice od bývalého kina směrem do města. V ulici Sv. Čecha si vyzvedli stárka Tondu Bouřu. Syn správce fotbalového stadionu je sportovec každým coulem. O víkendu však vyměnil fotbalový dres za kroj a v čele průvodu prošel Ostrohem napříč náměstím, kolem kolotočů, přes koleje až na Lán. Tady si za doprovodu padesátky krojovaných, dechové hudby Blatničanka a přihlížejících vyvolal svoji milou, která mu ukázala cestu k lidovým tradicím.
Se Zuzkou Strachotovou se seznámili před skoro čtyřmi lety na diskotéce na Moravě. To ještě ke kroji neměl žádný vztah, prozradila Zuzka, která za pomoci maminky a pratety Tondovi kroj ušila a vyšila. Šily jsme ho už na minulé hody, nevěděli jsme, kdy spolu půjdeme, přiznala letošní stárka, která se do kroje obléká častěji než jen na hody. Naposledy se Milan Strachota s manželkou Miladou a dětmi Zuzkou, Lenkou, Markem a Tomášem nastrojili na oslavách 100 let od předání nových domků občanům postiženým katastrofickou povodní v roce 1910 a otevření nové ostrožské čtvrti Lán. Ani včera nechyběli na hodové mši.
Lásku k ostrožskému kroji a lidovým tradicím vůbec rozvíjí Zuzka jako členka folklorního kroužku Ostrožan II, kam přivedla i svého přítele Tondu. I když jejím velkým koníčkem je kadeřnictví, jednou by si chtěla otevřít vlastní salón, na ten další - vyšívání krojových součástek - si vždycky najde čas.
Od stárčina domu k zámku odvezl malé krojované z Mateřské školky Sídliště koňský povoz, chasa za nebývalého zájmu Ostrožanů šla po svých. Jakmile v podzámčí caparti zazpívali a zatančili, došlo i na povolení hodů. Krojovaní radní, tedy až na místostarostku Jiřinu Galuškovou, která si s nohou v sádře poseděla pod pódiem, nejprve přihlížející veselou formou seznámili s radostmi i nešvary posledního roku v Ostrohu. Téměř půlhodinový výčet starostka Hana Příleská zakončila povolením hodové zábavy. Krojovaní ji za odměnu vytočili v kole. Stejně tak na večerní hodové zábavě, kde se na pódiu střídala DH Blatnička s bigbítovými Čmeláky. Hodová chasa tady poprvé zatančila metlový tanec a dokázala strhnout i nekrojované. Příští rok ho určitě zopakujeme a přichystáme další překvapení, slibuje nadšená stárka.
Vytancovaná chasa se včera procesím vydala od zámku do ostrožského chrámu sv. Ondřeje na slavnostní hodovu mši svatou.