Tamara Dikyová hrála ve Slováckém divadle, teď objíždí svět s Cirque du Soleil

Tamara Dikyová hrála ve Slováckém divadle, teď objíždí svět s Cirque du Soleil
Foto: archiv SD
Uherské Hradiště Společnost 28 / 11 / 2023

Tamara Dikyová je slovenská herečka a zpěvačka, která ve Slováckém divadle hostovala v muzikálech Chicago a Jesus Christ Superstar. Dnes už ji ale na českých ani slovenských scénách diváci neuvidí. Absolvovala totiž konkurz do proslulého Cirque du Soleil a nyní s ním jezdí po celém světě. „Je to splněný sen,” říká v exkluzivním rozhovoru pro DOBRÝ DEN, který kvůli tomu, že každá otázka i odpověď musela být vedením Cirque du Soleil schvalována, vznikal několik měsíců.

Jak došlo k tomu, že účinkujete v Cirque du Soleil? Byl to váš sen, nebo spíš šťastná náhoda?

Došlo k tomu tak, že mám skvělé kamarády, kteří ve mně viděli větší potenciál než já sama. Fanouškem Cirque du Soleil jsem už byla za studií na střední škole. Studovala jsem Církevní konzervatórium v Bratislavě, obor hudebně-dramatický. Tehdy jsem ale ani nepřemýšlela nad tím, že bych jednou v takovém formátu mohla zpívat.

Díky čemu to vyšlo?

Později, v průběhu studií na Janáčkově univerzitě múzických umění, když jsme přemýšleli nad tématy pro diplomovou práci, jedna z věcí, o které jsem chtěla psát, byla hudební a pěvecká složka v Cirque du Soleil. Nakonec z toho sešlo a psala jsem úplně o něčem jiném. Když jsem ale o tom mluvila, tak mi jednou kamarád u piva řekl, že bych tam měla poslat nějaké ukázky. Neměla jsem tušení, jak to může fungovat, ale začala jsem na to víc a víc myslet. O pár měsíců později mi další kamarád poslal fotku, že dělají nábor do pěvecké databáze pro Cirque du Soleil. Konkurz se konal v Budapešti, kam mě pozvali na základě ukázek, které jsem jim poslala.

Jak vypadá konkurz do celosvětového divadla? Co všechno jste musela absolvovat a jak dlouho to trvalo?

Každá disciplína to má jinak. Nejprve se na základě konkurzu musíte dostat do databáze zpěváků a muzikantů Cirque du Soleil. Tam mi bylo řečeno, na čem mám pracovat a co se jim líbí, a že si mám počkat na správný čas a show. Může to být za tři měsíce, nebo i za 10 let. Já jsem dostala tuto nabídku po třech letech.

Takže jste čekala na nabídku, ale i tak jste potom musela projít konkurzem?

Ano. Podle jejich potřeby posílají nabídky s konkurzem na konkrétní show konkrétním umělcům z databáze, aby jim seděli typově a hlasově.

Co děláte, když vás s konkrétní show osloví?

Pak už jenom zašlete live video ukázky s konkrétním materiálem, který potřebují. Poslední krok je rozhovor s režisérem ohledně pracovní nabídky.

Nakonec ta správná show s názvem Bazzar přišla. „Pouzezpíváte, nebo se odvážíte i k akrobatickým kouskům?

Jsem ráda, když tam zatancuji, co mám, do akrobacie se raději nepouštím. Někdy mě to hodně láká, zjistit, v jakých pozicích je možné zpívat a jak to zní, co se mění… Tak třeba někdy.

Kam všude už jste se díky Cirque podívala? A když už někam vyjedete, máte čas se podívat i po zemi samotné, nebo je to spíš jen o práci?

Bazzar měl premiéru v roce 2017. Po pandemii se obnovil pro turné v Jižní Americe, kam jsem už nastoupila já. Od července 2022 jsme show přezkoušeli, v září poté měli obnovenou premiéru v Sao Paulu v Brazílii. O Vánocích jsme hráli v Rio de Janeiru, pokračovali v Santiagu de Chile, v Bogotě v Kolumbii a jihoamerické turné jsme zakončili v Buenos Aires. Za necelý rok jsme odehráli skoro tři sta repríz. Ve volné dny se snažíme odpočívat, ale i aktivní odpočinek je odpočinek. Tak se rádi podíváme do města, do přírody, podnikáme nějaké turistické aktivity… Když už to volno máme, tak ať je příjemné.

Kolik Čechů a Slováků vlastně v Cirque účinkuje? Máte tam i přátele (ať už z kterékoli země), nebo je čas pouze na zkoušky a představení?

Celkově v Cirque du Soleil - popravdě nevím. Ze sociálních sítí vím o jedné Slovence, která momentálně dělá hair hanging v Helene Fisher show a má několikaletou kariéru jako tanečnice a akrobatka v Cirque du Soleil. Osobně se ještě neznáme, ale třeba se nám někde protnou cesty. V Bazzar jsem jediná Slovenka a nemáme bohužel ani nikoho z Česka. Přátele ovšem mám, jsme skvělý kolektiv 31 národností, ve kterém je radost pracovat. Ale já mám asi v práci štěstí na kolektiv, vždyť i v Hradišti byla radost být.

Je to pro vás splněný sen? Přece jen se to nepodaří jen tak někomu…

Je to splněný sen! Já za tuto příležitost nesčetněkrát děkuji.

Před účinkováním v Cirque du Soleil vás diváci mohli vidět v muzikálu Jesus Christ Superstar. Jak na něj vzpomínáte?

Lehce vás poopravím. Ještě před Jesus Christ Superstar jsem totiž měla možnost ve Slováckém divadle hostovat už v titulu Chicago. Bylo to moje první oficiální hostování vůbec a díky skvělému souboru jsem si toto divadlo, město i lidi zamilovala. Když mě pak umělecký šéf Slováckého divadla Lukáš Kopecký oslovil s nabídkou hostovat v už nazkoušené inscenaci Jesuse, nadšeně jsem řekla ano!

Co vás k tomu vedlo? Je Slovácké divadlo tak jedinečné?

Ano. Mít možnost vrátit se zpět do Slováckého divadla jako hostující herečka, nastudovat toto krásné dílo a pracovat se skvělým inscenačním týmem byla ta největší motivace. S režisérem Dodem Gombárem jsem pracovala už dříve a pokaždé to byla krásná spolupráce. S choreografkou Lindou Caridad Fernandez Saez jsem měla možnost pracovat poprvé a nesmírně si vážím této jedinečné, lidské a inspirativní zkušenosti.

Kvůli úspěšnému konkurzu do Cirque du Soleil jste odehrála jen pár repríz…

Je to tak. Ale i když jsem měla možnost odehrát jen pár repríz, Jesus v Hradišti pro mě je a bude jedna z nejkrásnějších inscenaci a vážím si toho, že jsem mohla být její součástí. Jesus Christ Superstar ve Slováckém divadle je unikátní a přeji mu, ať ho má možnost vidět a prožít co nejvíce lidí, protože to stojí za to.

Tagy článku

TOPlist