Tance z Moravských Kopanic byly velkou výzvou nejen pro nováčky

Tance z Moravských Kopanic byly velkou výzvou nejen pro nováčky
Foto: Katka MAHĎÁKOVÁ  /  Pořadatelka Jitka Bartošová z Horního Němčí v kole s folklorní legendou, Marií Rapantovou z Hrozenkova.
Uherský Brod Společnost 04 / 06 / 2019

Marie Rapantová je stálicí ve výuce lidových tanců

Již poosmé se v Uherském Brodě koná výuka lidových tanců, kterou pořádá folkloristka Jitka Bartošová z Horního Němčí. Každoročně se tak ve čtyřech lekcích mohou tanečníci setkat s různými, pro ně úplně novými druhy tanců nejen z našeho blízkého okolí, ale i ze vzdálenějších míst Moravy či také ze Slovenska. Jedinou výjimku tvoří tance z Moravských Kopanic, které tyto lekce každoročně zahajují. Pod vedením Marie Rapantové a HM Kopaničár tak ani letošní rok nebyl výjimkou. O Kopanice je stále zájem, nejen v této oblasti, ale i v Praze či v Brně, a my to rádi děláme, protože chceme, aby se to každý naučil tak, jak to má vypadat. Kopanické tance jsou spíš takové ráznější, tanečnější, temperamentní, shrnula Marie Rapantová, která je stálicí v těchto kurzech a letos učila tance z Moravských Kopanic již poosmé. Každým rokem vidím i některé tanečníky, kteří znovu a znovu jdou, aby se znovu a znovu přiučili něčemu novému a aby se zdokonalili, a to se nám strašně líbí. Proto si myslím, že je to velice fajn, dodala Marie Rapantová.
Kurzy lákají nejen stálé zájemce, ale třeba i nováčky z řad folkloristů, ale také lidi, kteří s folklorem doposud moc do styku nepřišli. Jedněmi takovými jsou i Petra a Tomáš Součkovi, kteří se letos zúčastnili kurzů úplně poprvé. Poprvé jdeme tančit, my jsme nepolíbeni tancem. Lekce je výborná, ale pro začátek je to dost těžký tanec, zhodnotili se smíchem společně manželé Součkovi.
Ve druhé lekci byl tanec klidnější. Byla jím kunovská sedlcká, kterou přijeli zájemce naučit Jiří Lůčný a Pavlína Hrdlíková. Specifické je to, že ten tanec je opravdu pomalý a lyrický. Ostatní tance jsou takové svižnější, rychlejší, ale ten kunovský je takový milostný. Měli by ho tancovat spíš až ti starší. Děti tento tanec u nás netančí. Ono i ty písničky jsou většinou o galánkách, o tom, že si odvede muž ženu, a tak dětem do pusy takové písničky vůbec nedáváme. Většinou se děcka s tímto tancem v Kunovicích potkají, až začnou tančit hody, takže až tak v patnácti letech, vysvětlila lektorka Pavlína Hrdlíková.
Třetí lekce kurzů se pomyslně přesunula do Strážnice. Tradiční strážnický danaj zájemce naučila Tatiana Pálenská, která byla k folkloru vedena od mala díky svému tatínkovi Vítězslavu Volavému, legendárnímu muzikantovi a primáši strážnické cimbálové muziky Slávka Volavého.
Strážnický danaj patří do skupiny danajů, které se tancují na Strážnicku, a je náročnější než danaj petrovský nebo sudoměřský, tedy ty, které se tancují v dědinách kolem Strážnice. Charakteristický pro danaj je sinusoidní pohyb krásně nahoru dolů, takový vznešený. Stařenka Procházková vždycky říkávala, že na okolních dědinách se ty ženské vrtěly, až jim létaly šorce, ale ve Strážnici že chodily jako hraběnky, popsala tanec Tatiana Pálenská, která tanečníky pobavila i dotazem, zda je má mezi sebou proházet, aby páry netancovaly spolu.
Tančily se hačky pačky a zpívalo se v chorvatsko-moravském nářečí.
Poslední lekce kurzů s názvem Učíme se lidové tance nabídla zájemcům možnost výuky tanců moravských Chorvatů, kterou přijeli vyučovat lektoři z NS Pálava v čele s Petrem Ševčíkem. Kultura moravských Chorvatů se obnovila až po revoluci, protože dřívější doba je vyhnala z domovů, a tak obnovení nebylo možné. Až po revoluci díky paní Jelínkové s paní Krůzovou tyto tradice, písničky a tance znovu ožily. Ony už v době socialismu tajně obcházely domácnosti, kde žili staří Chorvati, a sbíraly od nich písničky, nápěvy, tance i zvyky, objasnil Ševčík historii tanců. Moravští Chorvati žili na Moravě od 16. století.

Galerie

Učíme se lidové tance

Učíme se lidové tance

02 / 06 / 2019
TOPlist