Táta měl ve Slováckém spoustu přátel, vzpomíná Alena Kožíková

Táta měl ve Slováckém spoustu přátel, vzpomíná Alena Kožíková
Foto: Marek Malůšek
Uherské Hradiště Společnost 29 / 09 / 2020

Spisovatel, dramatik a dramaturg František Kožík, rodák z Uherského Brodu, byl významnou divadelní ikonou, spojenou i se Slováckým divadlem. To v minulosti uvedlo jeho hry Největší z pierotů a Hejtman Šarovec.

„V hradišťském divadle měl spoustu přátel,“ zavzpomínala při příležitosti výstavy v Památníku písemnictví v Rajhradě, která mu je věnována, jeho dcera Alena Kožíková.

 „Ve Slováckém divadle se znal s mnoha herci. A byl vždycky rád, když jsme se tam zastavili. Jestli se nemýlím, jednou zrovna hráli ve Slováckém inscenaci tátova Hejtmana Šarovce. A to pro něj bylo vždycky takové povzbuzení, že na něj jeho kraj nezapomíná. Já sama jsem tam později v dospělém věku byla několikrát, protože jsem chtěla vidět některou z inscenací Slováckého divadla,“ prozradila paní Alena, která pracuje jako dramaturgyně.

A vzpomněla si, že František Kožík do Slováckého divadla dojížděl dokonce i na zkoušky svých inscenací. „Moc si vážil toho, že se mu někde hraje hra, a vždycky přijel na premiéru. Na zkouškách býval, když si to vyžádal režisér, neřekl nikdy ne,“ uzavřela Alena Kožíková vzpomínání na svého slavného otce.

Tagy článku

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace