Taťáňa Slováčková: Společnost mnohdy neví, jak se stavět k autismu

Taťáňa Slováčková: Společnost mnohdy neví, jak se stavět k autismu
Foto: Aleš Mazúrek  /  Role organizátorky Světového dne porozumění autismu se ujala Taťána Slováčková a ZŠ a MŠ, Šafaříkova
Uherské Hradiště Společnost 31 / 03 / 2022

Světový den porozumění autismu je každoročně příležitostí seznámit s touto poruchou nejširší veřejnost. V Uherském Hradišti se této role ujala Základní škola a Mateřská škola, Šafaříkova, ve které se vzdělávají žáci s autismem. Organizace tohoto dne se zhostila Taťána Slováčková.

Tradice připomínání této neurovývojové poruchy se píše od roku 2008 a k nám se dostala o několik let později. Nejprve jsme si tento den připomínali jen na naší škole. Postupem času jsme si ale uvědomovali, že je důležitější, aby se s touto poruchou seznamovala i veřejnost, protože autisté žijí v celé společnosti a ona sama mnohdy neví, jak se k nim stavět. Nejprve jsme začali spolupracovat s některými základními školami, které jsme pozvali k nám do školy. Za chvíli nám už prostory školy nestačily a dnes už obsadíme celé kino Hvězda. Letos jsme oslovili 5. třídy ze škol ve městě a blízkém okolí a školy, se kterými dlouhodobě spolupracujeme. 

 Proč jste pozvali právě páťáky?

Autismus sám o sobě není jednoduché téma, a tak je dobré, aby žáci, kteří jej budou poznávat, byli už mentálně vyzrálí, ale na druhou stranu, aby je bavily úkoly, které si pro ně připravíme. 

 Na čtvrtek 31. března připravujete v kině Hvězda program nejen pro školy, ale i pro veřejnost. Co chystáte pro ni?

Odpoledne je připravena vernisáž výtvarných prací, které vznikly při společném malování našich žáků s poruchou autistického spektra a žáků ZUŠ a studentů UMPRUM. Po ní bude promítnut film Báječná sedmička, který je natočen podle skutečného životního příběhu rodiny, ve které žije dítě s Aspergerovým syndromem, což je jedna z poruch autistického spektra.

 Může se stát film i celé odpoledne určitým návodem, jak pracovat s dětmi s poruchou autistického spektra?

Univerzální návod na práci s dětmi, které se narodí s poruchou autistického spektra, dát nelze a ani to není naším cílem. Je to vysoce odborná otázka. Navíc u každého takového dítěte jsou projevy individuální a podle nich je třeba k takovému dítěti nastavit přístup. Naší snahou je říci dětem i veřejnosti, že takoví lidé mezi námi žijí. Jsou jiní, jinak vnímají svět, ale že není třeba se v žádném případě bát přijít za nimi a oslovit je. A když oslovení nevyjde, tak se žáci mohou poradit s učitelem, který by měl mít základní znalosti, jak komunikaci navázat či jak s autistou jednat. Myslíme si, že se seznamováním s autismem je nejlépe začít u dětí. 

 Symbolem Světového dne porozumění autismu je modrá barva. Proč právě ta?

Modrá je barva komunikace a komunikace je právě u lidí s poruchou autistického spektra věc nejdůležitější. Navázání komunikace, její vedení apod. Dalším symbolem je puzzle. Proto jsme také pro veřejnost v kině Hvězda připravili nekonečné puzzle, které mohou všichni, kteří přijdou do Hvězdy tento den podpořit a seznámit se s autismem, vykreslit modrou barvou a zapojit se do "mozaiky" puzzle, která v kině Hvězda delší dobu zůstane. Zapojit se vykreslením puzzle budou moci i návštěvníci kina Hvězda, kteří do něj přijdou v dalších dnech. 

autor: Aleš Mazúrek

Tagy článku

TOPlist