Tereza Balonová: Jeleni jsou pro mne něco jako bráchové

Tereza Balonová: Jeleni jsou pro mne něco jako bráchové
Foto: archiv Agentury Velryba  /  Tereza Balonová.
Holešov Společnost 16 / 06 / 2024

Holešovská Regata letos opět nabídne to nejlepší z české a slovenské muziky, doprovodný program s oblíbenou soutěží netradičních plavidel a Mistrovství světa v přejezdu vodní lávky i zábavu pro celou rodinu. Pořadatelům se letos podařilo do programu získat hned dva muzikanty, kteří jsou držiteli prestižní Ceny Anděl 2023.

Vedle Davida Kollera, vítěze kategorie Zpěvák roku, přijede ještě Tereza Balonová, která byla vyhlášena Objevem roku. A to nejen na Cenách Anděl. Stejné ocenění si před časem odnesla i z posledního Českého slavíka.

Terezo, na Holešovskou Regatu nejedete úplně poprvé. Loňští návštěvníci si určitě vzpomenou, že jste loni krátce vystoupila s kapelou Jelen jako jejich host, chvilku zahrála sólo a pak s kapelou odzpívala její největší hity. Jak na vás tenkrát festival zapůsobil?

Loni to bylo na Holešovské Regatě úplně skvělý. Pamatuju si ten koncert moc dobře. Atmosféra festivalu byla úžasná a energie publika neuvěřitelná. Vzpomínám, jak v půlce našeho koncertu začalo pršet, ale s diváky to ani nehnulo. Jen si vzali pláštěnky, deštníky a užívali si koncert dál. Byl to pro mě jeden z nejlepších koncertů letní sezóny, a proto jsem ohromně vděčná, že se letos na Regatu vrátím, a to tentokrát už sama se svojí kapelou a se svojí tvorbou.

Jak byste posluchačům přiblížila styl své hudby a repertoár?

Píšu si všechny písničky sama. Jsou z mého života, nebo ze života někoho, kdo je mi blízký. Ale ve výsledku všichni nějakým způsobem prožíváme to samé a cítíme podobné emoce. Já to jen zpracovávám do své tvorby, takže si myslím, že se může v mých písničkách poznat spousta lidí. Píšu věci napříč žánry. Něco je víc rockové, něco víc popové a pak mám písničky, které si ráda zahraju jen sama s kytarou. 

Jak pro vás bylo důležité, že si vás Jeleni i další známí hudebníci vzali v začátcích pod svá křídla?

Pro mě bylo velice důležité, že mě Jeleni a další známí hudebníci podpořili a vzali mě pod svá křídla na začátku mé hudební kariéry. Byla to obrovská příležitost a pocta mít takovou podporu od zkušených a úspěšných umělců. Nedá se říct, že by byl někdo víc důležitý a někdo míň. Se všema to byla ohromná zkušenost a dali mi nahlédnout pod pokličku fungování celý kapely a měla jsem možnost se díky nim toho opravdu hodně naučit. Ale pravda je, že s Jelenama jsem toho zažila a odjezdila asi nejvíce. Navíc to oni mě vytáhli jako sedmnáctiletou holku, která si skládala vlastní písničky a hrála po studentských akcích, na svoje velké halové turné a ukázali mě vydavatelství, které si mě potom vzalo pod svá křídla. Jeleni můžou za jeden z nejzásadnějších momentů v mé kariéře a navíc po těch letech jsou to pro mě už takoví bráchové. 

Před pár týdny jste na Cenách Anděl získala ocenění v kategorii Objev roku. Co to pro vás znamená?

To se hrozně těžko popisuje, co člověk v tu chvíli cítí. Byla jsem v šoku, ale nějakým způsobem jsem došla až na pódium. Pamatuju si jen to, že jsem si stále říkala: "Jen nezakopni!" Během proslovu člověk nevnímá úplně přesně, co říká. Ale chtěla jsem poděkovat všem, kterým jsem vděčná, i když jsem na to měla jen pár minut. Bylo to potvrzení tvrdé práce a snahy, kterou do toho všeho člověk vkládá. Ocenění Objev roku je pro mě velkou poctou. Zároveň mi to dodává více sebevědomí a motivuje mě pokračovat ve své hudební cestě, dále se zdokonalovat a tvořit.

Ještě před Cenami Anděl jste vyhrála kategorii Objev roku také na Českém slavíkovi 2023. Co je „víc“? Být objev roku na Andělech, kde rozhodují odborníci, nebo na Českém slavíku, v němž hlasuje veřejnost?  

To se asi takhle nedá říct, co je víc, co je míň. Já vnímám, že obě ceny jsou od někoho jiného a trošku o něčem jiném. Každé ocenění má své místo a význam. Získat uznání od odborníků na Cenách Anděl je pro mě potvrzením, že oceňují uměleckou hodnotu. Což je naprosto skvělé a myslím si, že o tomhle sní každý mladý umělec.

No a získat cenu na Českém slavíku, kde hlasuje široká veřejnost, je pro mě taky hodně důležité, protože to ukazuje, že moje hudba rezonuje s posluchači napříč různými skupinami lidí. Obou cen si vážím a přijde mi někdy až trošku neuvěřitelné, že je můžu mít obě doma na piánu. (smích)

 Jaké máte nejbližší plány na prázdniny? A co bude potom?

Plány na léto jsou vždycky stejné, a to odjet a zahrát co nejvíc koncertů. To na létě miluju. Člověk jenom hraje, cestuje a potkává spoustu skvělých lidí. Po sezóně bych se chtěla vrhnout hlavně na novou tvorbu. Dát dohromady nějaký nápady na nové písničky a pomalu zase nahrávat další a další novinky. 

autor: Martina Žáčková

Tagy článku

TOPlist