Theimer Brod dobývá i napodruhé

Theimer Brod dobývá i napodruhé
zleva: Mikulík, Theimer, Kovanda
Uherský Brod Společnost 20 / 09 / 2012

Po dvaceti letech, ale se stejnou slávou přijel do Uherského Brodu Ivan Theimer. Obklopen na každém kroku lidmi z branže i laickou veřejností otevřel nezvykle naráz tři výstavy věnované jeho tvorbě. Zapsal se do brodské historie již podruhé - před dvaceti lety pro Brod vytvořil obelisk Via Lucis.
Rodák z Olomouce, student hradišťské umprumky a po emigraci v roce 1968 občan Franice a Itálie neskrýval potěšení nad tak vřelým přijetím. Jsem velmi rád, že jsem v Brodě po dvaceti letech, řekl Theimer a ihned vyzval Jaroslava Kovandu, aby přišel za ním a ředitelem Domu kultury Jaroslavem Mikulíkem k mikrofonu. Vše to spískal Kovanda, doplnil. Když monument dnes v Brodě vidím, uvědomuji si, že vznikl prakticky mezi ním a mnou a mnou a ním. A Brodem, dodal Kovanda, jeho kamarád ze studií  a bývalý ředitel ZUŠ Uh. Brod. Život je zajímavá zkušenost a my jsme v roce 1989 dostali nový impuls, který jsme naplnili. Možná bychom žili jinak, kdybychom zůstali v bývalém režimu, řekl Kovanda, který vše přičítá náhodě. Vše je dílem jásotu náhod, díky nimž jsme se mohli posunout. Ivan odešel v roce 1968, ale dnes můžeme být opět spolu, neskrýval Kovanda slzy radosti.
Výstava v Panském domě, která bude zpřístupněna do 12. listopadu, tím byla oficiálně zahájena. Pro nás je přítomnost Ivana Theimera klíčovým okamžikem spojena s rokem 1992, kdy byl za účasti prezidenta Václava Havla nainstalován jeho obelisk. Snažíme se alespoň trochu demonstrovat jeho velikost, která zašla hluboce za hranice Česka. Jsme rádi, že naši nabídku přijal, řekl Jan Hrdý, místostarosta Uh. Brodu.
Je opravdu život jen dílem náhody i podle Theimera? Není to jenom náhoda. Náhoda je komplikovaná věc. Jsou to momenty, kdy se člověk dostane na zásadní křižovatky svého života, říká a doplňuje: Myslím si, že je to takové poslání náhody. Jsou vždy nějak manipulované. Záleží na přijmutí výzev, rozhodnutí a důsledků z nich. Lze velmi těžce popsat ty náhody, které významně ovlivnily můj život.
Páteční program pokračoval návštěvou Q galerie Františka Chrástka. Zde byly představeny fotografie mapující práci a samotnou instalaci obelisku. Poslední zastávkou bylo Muzeum J. A. Komenského, kde je představena Theimerova kresba a grafika. Obé zpřístupněno do 30. listopadu.

Galerie

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace