Tvář je i takovou přípravkou České MISS

Tvář je i takovou přípravkou České MISS
Uherské Hradiště Společnost 14 / 08 / 2013

Rozhovor s výkonnou ředitelkou České MISS Jitkou Bělušovou

Soutěž Tvář DOBRÉHO DNE spolupracuje už řadu let s nejvýznamnější a dnes už jedinou soutěží krásy u nás, Českou MISS. Ta v letošním roce uzavírá první desetiletku, ve které si vybudovala neotřesitelnou pozici v českém světě krásy. O plánech této soutěže a také o ohlédnutí za spoluprací s regionální soutěží jsme si povídali s výkonnou ředitelkou České MISS Jitkou Bělušovou.
Jitko, jak byste zhodnotila uplynulý ročník České MISS? Šlo o přelomový ročník? Poprvé zvítězila dívka s krátkými vlasy… Vidím, že vy jste také zkrátila sestřih…
(velký smích) Začínáte dobře. Ale teď vážně. Myslím, že ročník 2013 České MISS se skutečně vydařil a můžeme jej hodnotit pozitivně. Udělali jsme spoustu změn ať přímo v přímém přenosu finálového večera, nebo v programu celé soutěže. Trefili jsme se do výborného moderátora, Libora Boučka, který celým večerem provázel vtipně a přitom důstojně, a pro diváky v sále i u obrazovek to bylo příjemné. Zvolili jsme jiný počet dívek, měli jsme jen deset finalistek, což umožňovalo, abychom celý finálový program uskutečnili se všemi děvčaty. S povděkem to kvitovaly samotné dívky a myslím, že to kvitovali i diváci u obrazovek, kteří měli mezi dívkami po celou dobu pořádek… Další změnou finálového večera byla bílá scéna včetně podlahy, což byla volba na Čechy netradiční, ale myslím, že se nám vyplatila, protože v televizi to vypadalo úchvatně. Dobrá byla i skladba programu. Velmi vydařené bylo vystoupení Jiřího Korna, tradiční kvalita Karla Gotta, v porotě Maruška Rottrová, která je i ve svých letech neskutečně úžasná žena a já nechápu, jak to dělá. Šperkem byla zahraniční hvězda Ornella Mutti, která je považovaná za sexsymbol osmdesátých let a na to, že je jí necelých šedesát, tak je krásná i ve skutečnosti dodneška.   
Trošku jste mi utekla od asi nejdiskutovanější změny a tou byly krátké vlasy Gabriely Kratochvílové.
Samozřejmě. Já ale myslím, že se nám povedly všechny vítězky. Gábina byla můj tajný tip, i když jsem v jeho naplnění moc nedoufala, protože jsem si myslela, že je český národ stále ještě konzervativnější a bude trvat na dlouhých vlasech vítězky. Gabriela je ale velmi charismatická a to zlomilo i ty nejzarytější konzervativce. Její výhra byla vítězstvím na celé čáře. Druhou vítězkou je Lucka Kovandová, která je skutečně krásná a splňuje všechny atributy konzervativní MISS. Krásné vlasy, souměrnou postavu, krásný obličej a ve svých osmnácti letech je mladinká. No a Blesk Česká MISS Earth je Monika Leová, která je atraktivní tím, že je míšenka, a je první míšenkou, která v soutěži krásy v Čechách vyhrála. Má vietnamské kořeny, na které je velmi pyšná, a myslím, že tím, že si musela své místo na slunci a v životě tvrdě vybojovat víc než běžné děti, tak má v sobě dravost a vůli, která je velmi cenná. Jejím momentálně největším úspěchem je, že bude hlásit odpolední zprávy na Primě, na které se dokonale připravuje už tři měsíce, a já věřím, že se divákům bude líbit.
Tím jste ale novému ročníku České MISS nasadili laťku hodně vysoko, ale současně jste zřejmě vyslali signál všem dívkám, které zvažují přihlásit se do soutěže, že vaše soutěž bude víc otevřená, modernější, inovativnější a že šanci stát se královnou krásy má skutečně kterákoliv dívka.
Určitě. Mně se těmi vítězkami skutečně splnil sen. Chtěla jsem, abychom měli pestrou skladbu vítězek a soutěžících. Proto jsem si přála míšenku, protože jsme v době, kdy se národy míchají, a nežijeme jen Češi v Čechách, Slováci na Slovensku a Němci v Německu. Z toho míchání vznikají velmi hezcí a zajímaví lidé. Krátkovlasá vítězka byla poprvé v naší historii a myslím, že nebyla ani na Slovensku. Letos se znovu ukázalo, že MISS si vybírá národ a ne žádná porota a že skutečně může uspět kterákoliv slečna a nezáleží na tom, jestli má původ takový nebo onaký. Ráda bych, aby se uplynulým ročníkem otevřely dveře i dívkám, které nad přihláškou váhaly třeba právě z důvodů, že mají krátké vlasy anebo jsou míšenky.
Jakou cestu budou muset letos dívky zdolat, aby si mohly posadit na hlavu korunku České MISS?
V letošním roce jsme změnili počet úvodních castingů. Udělali jsme si analýzu, ze které vyplynulo, že dostatečný počet castingů je sedm, maximálně osm. Ponechali jsme velká města, která doplníme krajskými městy, kde se pojí dva kraje dohromady. Třeba Ústí nad Labem a Liberec. V případě vašeho kraje jsme sloučili Zlínský kraj s Jihomoravským, protože si myslíme, že slečny z vašeho kraje to do Brna nemají daleko. Jinak zůstáváme u toho, že castingy budou probíhat ve významných obchodních galeriích. Slečny, kromě rozhodnutí zúčastnit se soutěže, nemusí udělat skoro nic. Vyplnit přihlášku na našich webových stránkách www.ceskamiss.cz se základními informacemi, poslat dvě fotky a přijít na casting. Nebo stačí, když rovnou přijdou na casting. Z castingů postoupí zhruba padesátka dívek do pražského semifinále a odsud už povede cesta finálové desítky do Hudebního divadla v Karlíně, kde opět proběhne na konci března finálový večer s přímým přenosem televize Prima.
V cestě za korunkou jste vynechala možná tu nejdůležitější fázi, a tou je soustředění dívek. Kam nové České MISS letos vyvezete? Bude to znovu sepětí české krásy s exotickou přírodou nebo třeba s ruchem některé světové metropole?
Momentálně o tom jednáme. Nechci to zakřiknout, ale měl by to být Mauritius, což je velmi atraktivní lokalita. Pochopitelně dívky budou ubytovány v pohodlném, luxusním hotelu, protože náš partner ESO Travel nenechává nic náhodě, takže dívky si užijí jak luxusu, tak adrenalinu a práce. My je tradičně vyvezeme někam do přírody, mimo hotel, kde je budou čekat zajímavé úkoly. Propojení místní kultury a místního života o slečnách mnohé vypovídá. Ony jsou v úkolech hozeny do vody a musí v ní samy plavat. Musí se tam domluvit, zorientovat atd. Pro finálový večer pak vznikají zajímavé situace, jako třeba vloni, kdy jedna z finalistek polámala místní autobus apod.
Vzpomněla jste finálový večer. Rýsují se už jeho obrysy?
Pochopitelně už na něm pracujeme. Sice ještě nemáme zcela dokončený ročník minulý, ale už pracujeme na dalším. Dnes už máme bodový scénář. Moderátorem pro finálový večer zůstane Libor Bouček, který je i ve spolupráci při tvorbě finálového večera velmi spolehlivý. Nápady už máme, takže teď je začneme dávat dohromady. 
Sedíme v prostorách České MISS v Karlíně a za okny roste moderní multifunkční aréna. Bude tedy ten březnový finálový večer rozloučením s desetiletkou MISS v konzervativních prostorách?
Přesně tak. Skutečně tady vyrůstá hala, ze které bychom chtěli v roce 2015 vysílat další MISS. Nové prostory nám budou poskytovat nové možnosti, pokud půjde o tvorbu scény i vytvoření nového prostředí, ale já si nemyslím, že by na místě konání nějak významně záleželo. Důležité je, aby se diváci, kteří na večer přijdou, cítili dobře a vytvořili dobrou atmosféru večera.
Z oněch deseti let spolupracujete už plných sedm také se soutěží Tvář DOBRÉHO DNE. Má pro vás, jako absolutní špičku mezi soutěžemi krásy, význam spolupracovat s úzce regionální soutěží?
Máte pravdu. Už spolupracujeme dlouho a vůbec si nemyslím, že bychom si té spolupráce nevážili. Naopak. Spolupracujeme s vámi hrozně rádi. Samozřejmě ty soutěže se nedají porovnávat, ale určitě není ani vaším cílem nám konkurovat. Domnívám se, že jsme za ty roky tak přirozeně došli k optimálnímu modelu pro obě strany. My vaši soutěž, ale i podobné další soutěže, byť s nimi třeba nespolupracujeme tak jako s vámi, vnímáme jako přípravku pro některé dívky. Vzpomínám si, že na loňském zlínském castingu byla řada dívek, které se k vaší soutěži hlásily, a když se ohlédnu za minulými léty, tak řada z nich postoupila do semifinále a u některých chybělo jen maličko, aby se dostaly do finále. Navíc spolu vzájemně komunikujeme a i vaše zkušenosti nás obohacují a jsou pro nás minimálně zajímavé.
Co pozitivního může dívkám z vašeho pohledu regionální soutěž přinést?
Holky v ní mohou začít poznávat, co je čeká. Zvyknou si na konkurenci, což je nesmírně důležité. Konkurence se nemusí bát. MISS ani žádná jiná soutěž není o tom, aby vyhrála nejkrásnější dívka z nejkrásnějších. To je hodně zavádějící, protože to stejně nejste schopni nikdy určit a je to nepolapitelná věc. Na druhou stranu musíte být komplexní osobnost a právě díky těmto regionálním soutěžím se dívky v tyto komplexní osobnosti rodí. Je to pro ně důležitá zkušenost, aby mohly pokračovat dál. Zase vzpomenu loňský casting ve Zlíně a dívky, které měly za sebou vaši soutěž. Bylo na nich vidět, že vědí, co mají dělat, jak to mají dělat. Jsou takové otrkanější, vědí, jak mají své přednosti prodat, negativa skrýt… U nás není samotná krása jistou místenkou do semifinále. Tam hledáme dívky, které jsou skutečně komplexními osobnostmi, aby z nich něco vyzařovalo. Není to o výšce, mírách, na ty se dívek dokonce ani nikdy neptáme. Je to o tom, aby měla dívka pěknou souměrnou postavu a aby měla nějaké své vize, myšlenky, co by chtěla v životě dokázat a jak jí v tom Česká MISS třeba může pomoci. Podle mě je toto důležité.
Když jsem hovořil s Českou MISS 2012 Terezou Chlebovskou, tak mi říkala, že by se holky do soutěží neměly hlásit, pokud je k tomu někdo přemlouvá, nebo je do toho dokonce nutí. Souhlasila byste s ní?
Já nemám zase tak úplně stejný názor. Samozřejmě je ideální, když sami děvčata chtějí a jsou v tom se svým okolím zajedno. Na druhé straně jsou ale děvčata, které v sobě nemají potřebné sebevědomí k přihlášení se a přitom mají šanci uspět. Někdy to popostrčení v podobě přihlášky od přítele, kamarádů, rodičů, babičky apod. jim to sebevědomí zvedne. Samotná prezentace před porotou je už ale pochopitelně jen na nich.
Účast v České MISS je věkově ohraničena. Dolní hranice je na osmnácti letech, přitom do Tváře se mohou přihlásit už dívky od patnácti let. Doporučila byste tedy právě těm mladým účast ve Tváři jako přípravu na velkou MISS?
Nechci to stavět tak, že dívky, které projdou tou „přípravkou“, jsou zvýhodněné. To určitě ne. Záleží na jednotlivé dívce, na její povaze. Možná je ale dobré si uvědomit, že i když se mezi miss dostanou, tak je čeká nesmírně náročná práce, kterou si málokdo dokáže představit. Jednak musí pracovat na sobě a navíc se ze dne na den stanou mediálně známými osobnostmi. Musí pracovat s novináři, musí podstoupit tisíce natáčení, focení, připravit se na další MISS, což není jednoduché. Při přípravě na finálový večer se musí za krátkou dobu naučit poměrně náročné choreografie. Pokud by mezi takovými dívkami byla třeba šestnáctiletá dívka, tak si nejsem jistá, zda by byla na to dostatečně vyspělá, aby si uvědomila závažnost celé situace. Nevím ani, jestli by taková šestnáctiletá dívka byla schopná případný úspěch následně zúročit. Ve dvaceti už máte přece jen představu, co chcete dělat. Já třeba chtěla být v šestnácti potápěčem (smích).
Takže závěrečný vzkaz dívkám: Pokud je vám patnáct až osmnáct let, přihlaste se do Tváře, pokud je vám více jak osmnáct, zkuste MISS?
Přesně tak. Přihláška do MISS vás nebude nic stát a můžete to jen zkusit. Určitě není neúspěch, když třeba neprojdete úvodním castingem nebo skončíte těsně před finálovými branami. Za rok můžete být jiná vy a může být jiná i soutěž. Znám některé vítězky MISS, které jsme první rok v prvním kole poslali domů. Navíc si myslím, že už jen samo rozhodnutí přihlásit se a projít kterýmkoliv stupněm castingu pro vás bude zkušenost, která vás může v životě někam posunout. Na druhou stranu však nechci horovat jen za naši soutěž. Pokud vám je osmnáct a více a chcete si třeba jen ochutnat, jak to může chodit v tomto světě, tak si vyzkoušejte Tvář nebo podobnou soutěž. Třeba se vám to zalíbí a objeví to ve vás něco, co jste v sobě ještě nepoznaly, a přihlásíte se k nám třeba i později.              

TOPlist