U Kašpárků už stárkovali všichni!
Foto: pas / Ostrožští stárci míří na zámek pro povolení hodového pobavení.
Lásku našli v Ostrožanu i pod právem
Manželé Kašpárkovi o víkendu uzavřeli stárkovský účet. Po jejich synech Ondřejovi a Víťovi se v čele hodového průvodu objevila i nejmladší Helena. Jsou po 22 letech další výjimečnou rodinou, která Ostrožanům dala za stárky všechny svoje děti!
V této rodině totiž folklorem žijí! Stárkovský otec Josef Kašpárek se v roce 1983 stal prvním stárkem krojovaných hodů v Uherském Ostrohu. Jeho manželka Hanka také nikdy nepohrdala ostrožskými tradicemi a o svůj kroj a následně i kroje celé rodiny s láskou pečovala a pečuje nadále. Společně vychovali tři děti, všechny s láskou k ostrožskému kroji a lidovým tradicím, takže se stárkováním všech jejich potomků se dalo počítat!
Hodový průvod žádal u jejich domu v Rybářích počtvrté. Poprvé v roce 2005 o nejstaršího Ondřeje. O rok později o oba bratry Kašpárkovi. A také následující rok 2007 odsud vycházel za staršího stárka Víťa. A o víkendu přišla na řadu i Helena, studentka prvního ročníku Mendlovy univerzity v Brně. Od malička chodila do Tancováčku, dnes je členkou Ostrožanu II. O víkendech hraje na kytaru v ostrožské schole.
Za stárku šla se svým partnerem Richardem Hlůškem. Syn veselského železničáře a sestřičky na chirurgii šel v hodovém průvodu potřetí, a letos jako stárek! Lásku ke krojům v něm probudila a do Ostrožanu ho přivedla jeho mladší sestra Karolína, sama tanečnice Kunovjanu a Děcek z Kunovic. Ač je Richard mezi folkloristy téměř zelenáč, díky svojí práci zná půlku zeměkoule! Má na starosti elektroinstalace pro závlahy a vytápění fotbalových hřišť po celé východní Evropě i Asii. Nedávno se vrátil z druhého největšího stadionu v Saudské Arábii nebo pažitu v Almaty v Kazachstánu.
Ostrožské hody začaly tradičně ve středu, kdy chasa připravila májku vykoupenou ze sousední Nové Vsi. V pátek nazdobila za pomoci školáků sokolovnu i vršek hodové máje, kterou na povel Pavla Jurčeky s hordou pomocníků pár minut před pátou postavili před zámkem. Před vystoupením dětí z MŠ Sídliště pod ní chasa zatančila hodové tanečky. Pak už majestátní symbol hlídala po celou noc, sem tam si odskočila do vinárky na besedu u cimbálu.
Po sobotním hodovém obědě se krojovaní sešli u bývalého kina. První kroky vedly do města k Hlůškům pro stárka, přes Moravu do Rybář se vrátili pro stárku a právo. Stárek jí vrátil červené jablúčko a krojovaní se stejnou cestu vydali k zámku pro povolení k hodovému pobavení od starostky. Následovalo hodové čtení toho nej z kroniky, tanečky a trocha odpočinku před hodovou zábavou. Jako v průvodu na ní vyhrávala DH Blatnička a ve vedlejším sále CM Sudovjan.
Bujarou zábavu ukončilo svítání a poslední povinnost krojovaných, účast na nedělní mši svaté v chrámu sv. Ondřeje, kam páry odešly po desáté hodině průvodem.