Uprka dokumentuje historii národa, zvyky a těžký život na vesnici

Uprka dokumentuje historii národa, zvyky a těžký život na vesnici
Foto: Jana Kučerová  /  Manželé Buderovi se netajili nadšením. Pan Jaroslav navštívil galerii dokonce již počtvrté.
Uherské Hradiště Společnost 22 / 07 / 2019

Zcela jistě jste již mnohokrát prošli na Masarykově náměstí okolo bývalé jezuitské koleje a všimli si poutače Galerie Joži Úprky. Ale nahlédli jste již dovnitř?

Každou poslední sobotu v měsíci jsou tam komentované prohlídky v doprovodu spoluzakladatele a kurátora výstavy Petra Vašáta. Zúčastnila jsem se, abych se dozvěděla něco víc. A zjistila, že až na jednu výjimku tam všichni byli vůbec poprvé!

Přiznala to Alena Turečková z Kunovic nebo manželé František a Marie Mitáčkovi z Hluku. „Je to haňba. Ale opravdu to stojí za to, je to nádhera. A kdybychom šli sami, nikdy bychom se nedozvěděli o obrazech tolik příběhů, které nám pan Vašát povyprávěl,“ řekli. Ten stál právě u obrazu znázorňujícího jarní orbu s koňmi. „Na výstavě v Emirátech se obraz tak zalíbil panovníkovi, že ho chtěl za každou cenu koupit a nabízel obrovské peníze. Nechtěl pochopit, že není na prodej. Cenu neustále zvedali. Mysleli si, že jsem blázen. Ale jsem rád, že obraz máme tady,“ usmíval se.

Manželé Eva a Jaroslav Buderovi přijeli až z Pardubic. „Manžel je z díla Úprky tak nadšený, že tu byl už třikrát. Já poprvé a je to ohromné. Všechny známé sem pošlu. Dopoledne jsme to spolu procházeli dvě hodiny a teď ještě s úžasným výkladem. To je úplně něco jiného, když něco víte o historii toho obrazu,“ libovala si paní Eva. „Místní si snad ani neuvědomují, že Úprka je světový umělec. Dílo dokumentuje historii národa, zvyky, těžký život na vesnici,“ poznamenal Jaroslav Budera. Další komentovaná prohlídka se uskuteční 27. července od 14 hodin, tak si ji nenechte ujít.

autor: Jana Kučerová
TOPlist