Už mě baví víc cifry učit než tancovat

Už mě baví víc cifry učit než tancovat
Foto: pas  /  Bratři Pěchovi.
Kunovice Společnost 03 / 06 / 2014

Petr Pěcha cenu věnoval svému následníkovi

Na pověstnou verbířskou bednu se protancoval Petr Pěcha z Kunovic - neúnavný podporovatel kunovické jízdy králů, folklorista (Ondráš, Cifra, Hradišťan, Old Star Hradišťanu) a zpěvák (křesťanský sbor Paprsky). Ač zastává vysoký post na poli cestovního ruchu, zůstal stále stejný - skromný nadšenec, kterému nejde až tak o vlastní prospěch jako spíš o zachování tradic a slušně prožitého života i věcí kolem.
Mezi verbíři není žádným nováčkem. V regionu zvítězil už třikrát. V sobotu přišel do staroměstské sokolovny soutěžit s bratrem Martinem. „Vzhledem k tomu, že se domů teď dostanu docela málo a s jízdou králů bylo hodně starostí, s bráchou jsme se k nacvičování dostali teprve dneska. Navzájem jsme si ukázali, co bychom chtěli večer předvést. Zkritizovali jsme si chyby, dodali si odvahy a vyrazili,“ přiznává Petr, který se musel za prací přestěhovat do Prahy.
„I když je fajn, když se o vás říká, že jste verbířů král, nedělám to až tak kvůli sobě, ale spíš kvůli klukům, kteří nás budou následovat. Udělám všechno pro to, aby tradice pokračovala. Je přece skvělé, když má každá obec svého verbíře, ke kterému mohou malí kluci vzhlížet. Starák má Aleše, Baliho či Erika, Kunovice zase Antala a mě, Huštěnovice Frantu Silného, Popovice Kubu Tomalu, Brodsko zase Petra Kleina atd.,“ uvažuje nahlas letošní vítěz regionu, který svá slova myslí naprosto vážně. Pod svá křídla si vzal Petra Polácha, kterého zasvěcuje do tajů cifer a písniček. „Je úžasné držet mu palce v dětských soutěžích a dívat se, jak se zlepšuje,“ dodává Petr Pěcha, který svému svěřenci sobotní cenu také věnoval.  
„Dnes jsem myslel na malého Peťu, držel palce bráchovi a hlavně mému verbířskému souputníkovi Tondovi Žmolovi, který je obrovský srdcař a tak jako já stará škola. Tomu bych to první místo opravdu přál,“ říkal bez mrknutí oka ještě ve chvílích, kdy netušil, že se sám stane verbířským králem.

autor: IVA PAŠKOVÁ
TOPlist