Uznávaný fotograf Jindřich Štreit fotil v českých věznicích

Uznávaný fotograf Jindřich Štreit fotil v českých věznicích
Foto: KM
Uherský Brod Společnost 11 / 05 / 2023

Jindřich Štreit, velká osobnost české fotografie, právě vystavuje svoje fotky v uherskobrodské Q galerii. Výstava se jmenuje Ze tmy ke světlu a je pohledem do dvaceti českých věznic. Vernisáž proběhla za účasti samotného autora, který o fotkách i jednotlivých příbězích poutavě vyprávěl a mohl by vyprávět i další hodiny.

Výstavu Ze tmy ke světlu hostí uherskobrodská Q galerie

„Výstava, kterou vidíte, je pro mě velice důležitá, protože byla vytvořena ve dvaceti věznicích,“ odhalil fotograf Jindřich Štreit a vysvětlil: „Rozhodl jsem se, že udělám průřez dnešními věznicemi v Česku. Poznal jsem úžasné lidi, kteří ve vězení pracují,  a to kaplany. Věnují se duchovní stránce vězňů, ale jsou to i sociologové, kteří se snaží vězňům pomoci a za kterými mohou přijít se svými problémy.“

Výstava se jmenuje Ze tmy ke světlu. „Kaplani se vězňům snaží ukázat kousíček toho pozitivního, toho světla. Aby to, co tam prožívají, jim pomohlo pak v dalším životě,“ vysvětlil Štreit.

„Každá fotografie, každý její příběh je fenomenální. My žijeme určitý způsob života, ale to, co žijí vězni, tak to je zase úplně jiná dimenze našeho života, kterou my, normální lidé, vlastně neznáme. Jen těžko to můžeme pochopit. Byla to zajímavá setkání, zajímavý příběh,“ dodal autor.

Výstava v Q galerii potrvá do 20. června 2023.

Tagy článku

TOPlist