V Bánově kopali za společnou věc

V Bánově kopali za společnou věc
Foto: KM
Bánov Společnost 10 / 06 / 2014

Na základech, které v roce 2010 položil Karel Rachůnek, pokračoval 5. ročník Slovácké benefice. Tentokrát všechny osobnosti zamířily do Bánova a přivítal je dav 1 500 návštěvníků, kteří na úvod zhlédli vystoupení mažoretek Emča z Vlčnova. Po uctění památky zesnulých hokejistů Karla Rachůnka, Honzy Marka, Josefa Vašíčka a Pavola Demitry minutou ticha na hřiště zamířily dva hvězdné týmy Los Hokejos a tým osobností Slovácka.
Za Los Hokejos nastoupili známí hokejisté jako Kuba Voráček, Ondra Pavelec, Petr Vampola či Michael Frolík. V týmu osobností Slovácka fanoušci fandili fotbalistovi Michalu Kadlecovi, hokejistovi mistrovského Zlína Jaroslavu Balaštíkovi a triu osobností, kterými byli Luděk Sobota, Václav Svoboda, kterého všichni znají hlavně jako Lumíra Nikla v nekonečném seriálu Ulice, a také herec a bavič Martin Zounar.
Vstupenky na Slováckou benefici byly slosovatelné, a tak měli diváci možnost vyhrát zájezd, plazmovou televizi či mobilní telefon. Večer se pak konal koncert skupiny Argema a probíhala benefiční dražba, ve prospěch lidí v celém Zlínském kraji, kteří potřebují pomoc. Do dražby byly věnovány věci z olympijské kolekce Šárky Pančochové, které osobně věnovala prostřednictvím občanského sdružení Korunka Luhačovice. Největší souboj se strhl o dres Michala Frolíka z Winnipeg Jets, který se nakonec vydražil za 130 000. Celkově se na konto benefice připsalo 695 000 korun.


Poprvé za historii benefice diváci přivítali i čerstvého hokejového reprezentanta Ondřeje Vitáska - hokejistu, obránce, který se před týdnem vrátil z MS v ledním hokeji v Bělorusku. Ondřej sdělil své dojmy a pocity z mistrovství světa.

Jak se cítíte po mistrovství?

Unaveně.

A berete to mistrovství spíš jako úspěch, nebo neúspěch, že jste nezískali medaili?
Ono to bylo strašně vyrovnané, takže si občas říkám, že to úspěch byl, ale zase je škoda, že jsme na tu medaili nedosáhli, takže jsou to takové rozpolcené pocity. Ale byl to vyrovnaný turnaj a udělali jsme pro vítězství maximum a semifinále je myslím pěkné.

Jak jste se cítil na mistrovství vedle takových hvězd, jako je Jarda Jágr?
Člověk si na to musí zvyknout, není to jednoduché, ale já jsem měl tu výhodu, že jsem hrál s „Méďou“ - Petrem Nedvěděm - v Liberci a myslím si, že to je podobný typ, takže jsem byl takový připravený a věděl jsem, co mě zhruba čeká.

Co děláte teď po mistrovství? Odpočíváte?
Jo, jo, teď jsem byl v Liberci a pak jsem jel konečně za rodinou, za kamarády.

Jak se vám líbilo dnešní benefiční utkání a ta myšlenka vzpomínky na hokejisty, jako byl Karel Rachůnek?

Já jsem je vlastně nezažil, zažil jsem je pouze jako divák, pamatuju si je na mistrovství v Bratislavě, protože jsme tam byli s tátou a s kamarády a potkal jsem se s Honzou Markem a mám na to krásné vzpomínky. Tahleta akce, to je pro mě poprvé a strašně jsem si to užil. Diváci jsou suproví a celý ten duch téhle akce je fajn a já i všichni ostatní si to tu užíváme a strašně rád se budu zúčastňovat i dál. Mám fotku s Honzou Markem, když jsme vyhráli v základní skupině s Ruskem 3:2 nebo tak nějak, a mám ji do teď doma a je to hodně emotivní a moc smutné, když se na to člověk podívá po těch pár letech.


Krátky rozhovor poskytl Martin Zounar, oblíbený český herec. I on se Slovácké benefice zúčastnil letos poprvé a promluvil o benefici, sportech i jeho herecké kariéře.

Jak se vám líbí tato akce?
Na tyhle akce jsem kdysi jezdil, protože se pořádají poměrně často. Tahle akce je výjimečná tím, že za prvé začíná mít tradici, většinou se totiž jednalo jen o jednorázové věci, a potom Pavel Nečas, tady můj kolega v seriálu, na jevišti a také můj seriálový bratr, mi o ní vyprávěl minulý rok. Tehdy jsem neměl čas, ale tento rok to bylo dřív, tak jsem říkal, že rád přijedu. Je to na podporu dobré věci, i ta dražba a jsou tady prostě špičkoví sportovci. Sebe mezi ně samozřejmě nepočítám, já jsem tady spíš pro jiné věci, spíš pro tu zábavu, ale pro lidi to musí být zážitek vidět tady internacionály, a to jak fotbalový, tak samozřejmě hokejový z NHL. Je to navíc udělané takovým nenuceným způsobem, není to za každou cenu, aby byl nějaká řachanda, nejde o žádný zranění, že by se hrálo na strašný výsledek. A hlavně když vyjde počasí, tak je to fajn.

Loňská benefice se uskutečnila na ledě, troufnul byste si i na tento sport?
My jsme chodili hrát, měli jsme takový tým Stars, Martin Dejdar to vedl, a jestli příště půjde o hokej, tak výstroj mám.

Vaše manželka je z hokejové rodiny, komu fandíte v hokeji a ve fotbale vy?
Jelikož jsem se narodil v Hradci Králové, tak ve fotbale fandím Hradci a v hokeji fandím Hradci. Ale jsem člověk, který ani jeden sport neprovozuje nijak závodně, protože mám zdravotní problémy s nohama, ale mám rád sporty, jako je lyžování. Lyžuju myslím si velmi dobře, miluju kolo, miluju plavání, kdysi jsem deset let závodně plaval. Sporty jako fotbal mě baví hlavně kvůli atmosféře.

Když odbočíme od sportu, vás teď fanoušci znají ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Jak vás role doktora Schwarze baví?
Baví mě hodně, ona každá ta postava má to svoje, nemůžu to být jen o ní, vždycky to má nějakou vlnu. To znamená, že teď mám sice útlum, ale už mám natočeno září a říjen a musím vám říct, že Bobo Schwarz bude vyvádět od září strašné věci. Takže Bobo Schwarz samozřejmě nezmizel, je to taková pevná postava, která do děje vždycky vnese rozruch a nějakou tu sviňárnu.

A kde vás kromě Ordinace v růžové zahradě diváci ještě uvidí?
Od září budeme zkoušet jako každý rok novou hru s divadelním spolkem Háta a hrajeme všude, na Moravě je to třeba Uherské Hradiště, Vyškov, Uherský Brod nebo Ostroh, Zlín či Luhačovice. Každý rok máme novou hru, celkem jich máme dvanáct, a v podstatě když je zájem, tak tu hrajeme a jezdíme po celé republice a funguje to.

A co se vám lépe hraje? Záporné role, nebo klaďasové?
Jak se říká, zlo má spoustu podob a spoustu barev, takže zlo je takové barvitější, takže se to hraje líp a můžete do té role jít daleko víc.


O aktuální benefici, ale také o plánech pro příští rok jsem si popovídala s pořadatelem akce Jakubem Kovářem.

Jak hodnotíte letošní benefici?
Já osobně si myslím, že nám vyšlo počasí, což je velké plus, lidí je tu spousta, kluci dojeli, myslím si, že výborné.

Jak to hodnotíte v porovnání s předchozími ročníky? Vloni se hrál hokej, předloni fotbal na staroměstském Širůchu…
Vždycky se snažíme něco vymyslet, aby to bylo zajímavé jak pro diváky, tak samozřejmě i pro ty kluky samotné, kteří sem za náma dojedou. Je to hlavně o tom, aby se bavili všichni - jak účinkující, tak i diváci.

Večer je tradiční dobročinná dražba, jaké hodnotné předměty se letos v dražbě objeví?
Samozřejmě jsou tam jako každý rok věci od kluků. Na dražbu se celý rok všichni těší a i letos tam máme zajímavé věci, třeba hokejku Honzy Marka. Hokejku dovezla jeho manželka, takže klobouk dolů. Dále tam máme podepsaný dres reprezentace od Michala Jordána, mistrovský dres od Michala Kadlece, což jsou všechno věci, které jsou do té dražby zajímavé. V dražbě nechybí samozřejmě ani obligátní demižon slivovice, takže opravdu je toho hodně.

Co plánujete na příští ročník benefice? Říkal jste, že možná ani letos už žádná nebude…
No to já říkám vždycky, ale stejně mi nedá to nedělat, protože u těch kluků jsme v kalendáři. A taky si myslím, že dostat na jedno místo tolik známých jmen je skvělé. A to to letos ještě vyšlo blbě s fotbalovou ligou, která se posouvá. Samozřejmě zvažuju co udělat příští rok, určitě tam bude nějaký sport, jaký, to vám ještě neprozradím, musím si nějaké tajemství nechat pro sebe. A chtěl bych k nám pozvat jednu velice populární skupinu. Její název zatím neprozradím, protože to jdu příští týden s nimi teprve řešit.

TOPlist

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace